JAROMÍR NOHAVICA

o něm |novinky |koncerty |diskografie |další tvorba |kontakt


ČLÁNKY
 

Písničkář Nohavica mění Parník za Heligonku.
V novém klubu už má vyprodáno do března 2016
IHNED.CZ - 3. 8. 2015
 

  • Příští měsíc začne v Ostravě fungovat nový hudební klub Heligonka.

  • Stojí za ním písničkář Jaromír Nohavica, architekt Josef Pleskot a podnikatel a filantrop Jan Světlík.

  • Nohavica tu bude vystupovat i s novou pouliční kapelou, koncerty zde má vyprodané do příštího března.
     

     V prostoru bývalého ostravského Dolu Hlubina, kde do roku 1992 cvakaly píchačky a kde proudy vody smývaly z těl horníků uhelný prach, se bude již brzy hrát hudba, divadlo, kabaret, a dokonce sledovat fotbal. "Uvidí se, co všechno zabere a jak si to sedne. Program se bude dolaďovat za pochodu," říká Pavel Giertl, dramaturg nového klubu Heligonka, za nímž stojí písničkář a muzikant Jarek Nohavica. Právě ten provoz Heligonky zahájí 2. září dvouhodinovým recitálem, při němž ho na akordeon a klavír doprovodí polský muzikant Robert Kuśmierski.

         Nohavica, jehož domovem byl dlouho ostravský klub Parník, se do Heligonky "nastěhuje" nejen s Kuśmierským, ale právě také s bývalým dramaturgem Parníku Giertlem. Ten vzpomíná, že když novou budovu poprvé uviděl, nevěřil, že by z ní mohlo něco vzejít - dokonce se jí kvůli tvaru přezdívalo "žehlička".

     Na dobových fotografiích ta nízká oválná stavba z konce 50. let opravdu vypadá nesličně. Zaprášené luxfery v oknech, omšelá fasáda, popraskaný beton. Typické místo, které lidé před mnoha lety opustili. Oživit se ho nyní podařilo díky fantazii muzikanta Nohavici, prominentního architekta Josefa Pleskota, který už přetvořil značnou část impozantního vítkovického "brownfieldu", a ostravského průmyslníka a filantropa Jana Světlíka.

     "Chtěl jsem prostor, který bude komorní, útulný a přívětivý. Místo, kde bude lidem dobře," řekl při kolaudaci klubu určeného pro 120 návštěvníků Nohavica, který jako jediný český písničkář dovede hravě vyprodat nejen ostravský Gong, ale také pražskou O2 arenu. Jméno pro Heligonku vymyslel sám - tvar budovy mu připomněl tahací harmoniku.

Atmosféra klubu je patrná od okamžiku, kdy do něj návštěvník vstoupí. Válečky na stěnách, pohodlná retrokřesla, lustry nad kavárenským pultem, jaké nejeden padesátník zná z dětství. A protože je Heligonka veskrze soukromý projekt, financovaný Nohavicou a Světlíkem, tedy bez státních grantů a evropských peněz, může tu být i bar.

     "Když se mě pan Nohavica na začátku zeptal, jak cítím atmosféru jeho klubu, řekl jsem: salon zchudlé židovské rodiny z Těšína, který kdysi býval velmi výstavní. Po čase ztratil lesk, ale ne noblesu," vypráví architekt Pleskot, jak vytvářel interiér. "Záhy jsem přidal typickou barevnost mého oblíbeného ruského konstruktivismu a prvky bruselského stylu, jehož stopy původní stavba nese. S tím přišly válečky na zdi, svítidla. To všechno dohromady tvoří kotlík interiérové kultury celého dvacátého století. Včetně obliby holých syrových betonů."

     Už před festivalem Colours of Ostrava byl klub téměř hotov a dolaďovaly se jen detaily - syrové betony byly k vidění na stropech, kde také zůstanou. V oválné hlavní místnosti - s centrálním žlutým stropním podhledem, který přitahuje oči, a se stoly a židlemi od společnosti Ton podél obvodových zdí - chyběla pouze dlouhá pohovka. Ta se bude nacházet u nízké zídky, která lemuje parket a celé místo má změkčit a zarámovat.

     Stěny v černé, šedé a červené už nyní pokrývají válečky se vzorem rybí kosti, propletených trojúhelníků a vodotisky. Do zimy se ale ještě budou shánět salonní kamna, která mají klubu dodat atmosféru tepla domova.

     "Vždy jsme si s Jarkem přáli, aby to byl umělecký projekt Josefa Pleskota, nechtěli jsme mu do toho mluvit," říká dramaturg Giertl. Pleskot ale zdůrazňuje, že každý interiér se dělá na míru a že osobnost jeho obyvatele hraje důležitou roli. "Těžko bych mohl podobný návrh realizovat pro někoho jiného. Věřím, že Heligonka je Nohavicova."

     Podle Pleskota "není malých úkolů", což uprostřed zásadního industriálního komplexu, který je navíc v historickém přerodu, platí dvojnásob.

     Nad vchodem do klubu dominuje fasádě logo, stylizované písmeno H, které je dílem grafika Aleše Najbrta. "Inspirací byl samotný nástroj v jeho energické poloze. Jednoduchá podoba písmene H se ukázala jako nejlepší," popisuje Najbrt. "Jsem velkým obdivovatelem Jaromíra Nohavici. Jeho tvorba je podle mého v českém prostředí naprosto výjimečná. Klub se mi moc líbí, myslím si, že mezi ostatní rekonstruované a revitalizované stavby Dolních Vítkovic Nohavica patří."

     Jaromír Nohavica se těší, že v Heligonce půjdou dělat věci, které v klubu Parník nešly. Například divadelní projekty. Zatímco v Parníku museli herci do zázemí procházet mezi diváky, Heligonka má regulérní scénu se zázemím.

     A šťastnější je i umístění klubu. Okolí Parníku s administrativními budovami po pracovní době zmrtvělo, kdežto Heligonka stojí v zóně, kde v bývalých dílnách a skladech vznikají ateliéry, místa pro výstavy, rezidenční pobyty umělců či prostory pro filmaře a fotografy. Nedaleko je hodně navštěvovaný Technický svět, za který se Josef Pleskot loni stal architektem roku, a multifunkční hala Gong s galerií Plato.

     Na otázku, jestli se sem lidé naučí chodit, dostala Heligonka rychlou odpověď: sotva před pár dny zveřejnila program na zbytek letošního roku a první tři měsíce roku 2016, byla většina Nohavicových večerů už vyprodaná.

 

Naživo v Heligonce


Na nedávném koncertě Jaromír Nohavica představil novou píseň nazvanou Lanová dráha. K ní ho inspirovala představa, jak stojí na pódiu v klubu Heligonka, který si příští měsíc v Ostravě otevře. "Stodolní prohlédnem jenom tak z boku, facku tu chytneš a jsi zpěvák roku, na každém rohu líbá tě múza, sodoma gomora, no prostě hrůza," zpívá Nohavica v rapovém rytmu coby průvodce jakési exkurze nad Ostravou ve visutých vozících, které po krachu těžby "slouží pragmaticky pro ruch turistický".

     V Heligonce bude Jaromír Nohavica koncertovat několikrát do měsíce v doprovodu nové "pouliční" kapely Doklobuka. Vystupovat bude také s vlastní tvorbou a písněmi Karla Kryla, Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy. Představí se rovněž jako čaroděj v díle dvanáctiletého Mozarta, komické miniopeře Bastien a Bastienka, kterou opatřil novým překladem. A v režii Luďka Golata Nohavicu doprovodí komorní Antiquarius Quartet. Dalšími účinkujícími v Heligonce budou písničkáři Radůza či Jaroslav Wykrent.




Autoři: Naďa Klevisová
Zdroj: ihned.cz


bio
video TV
v
ideo archiv

články
r
ecenze CD

recenze koncertů
rozhovory

on-line diskuze

domů
mapa webu