JAROMÍR NOHAVICA

o něm |novinky |koncerty |diskografie |další tvorba |kontakt


ČLÁNKY
 

Jaromír Nohavica otevře koncertem vlastní klub Heligonka
ČTK - 26. 8. 2015
 

     Písničkář Jaromír Nohavica 2. září otevře dvouhodinovým recitálem Jarek v Heligonce svůj ostravský klub Heligonka. V prostoru bývalé vrátnice takzvaných nových koupelen Dolu Hlubina bude během následujících měsíců vystupovat i Laco Deczi, Radůza či kapela Fleret. Nohavica, jehož koncerty jsou většinou až do jara vyprodané, to dnes řekl ČTK.

¨    Dramaturgii Nohavica tvoří společně s produkčním a dramaturgem Pavlem Giertlem. Oba se shodují na tom, že skutečný plán se teprve rodí. Prostor pro 170 návštěvníků, který je dílem architekta Josefa Pleskota, si oba nejprve chtějí osahat. "Postupně zjistíme, co se do něj hodí. Rád bych tady časem viděl například klasický kabaret. Takový, jaký byl v meziválečném období," řekl Nohavica.

     Původně chtěl Nohavica klub slavnostně otevřít 1. září. "Nakonec jsme si to rozmysleli. Takto to bude lepší. Zahájíme ostrým provozem," řekl. Chystaný recitál bude reprezentovat celou šíři repertoáru dvašedesátiletého písničkáře. Na akordeon a klavír ho doprovodí polský hudebník Robert Kusmierski.

     Na své koncerty, které budou často hodně netradiční, se sám těší. "Díky Heligonce si můžu zahrát písničky, na které se normálně během mých koncertů nedostalo," svěřil se. Pro ženy například chystá koncert složený jen z milostných písní, pro fanoušky sportu zase vybíral sportovně laděné skladby.

     Většina jeho vlastních koncertů v Heligonce je až do jara příštího roku vyprodaná. Na některé ale lístky ještě jsou. Například právě na sportovní program nazvaný Balon šišatý. Vstupenky jsou k mání i na speciální představení Bastien a spol., ve kterém mohou návštěvníci Nohavicu zažít jako čaroděje z Mozartovy opery Bastien a Bastienka. "V jedné části budu zpívat operní árie, ve druhé pak své písně zaranžované Václavem Návratem pro Antiquarius quartet," doplnil zpěvák. Podrobné informace o programu zájemci najdou na www.heligonka.cz.

     Klub vznikl v bývalém vstupu do takzvaných nových koupelen dnes už nefungujícího Dolu Hlubina. V přízemní budově byly kdysi kanceláře a hlavně vstup pro zaměstnance. Budova v bruselském stylu z 50. let minulého století byla prázdná od roku 1992, kdy zde skončila těžba uhlí.

     I když bude otevřen až v září, zkušební provoz má klub už částečně za sebou. Hrály zde kapely i divadelní soubory. Dnes Heligonka hostí i Letní divadelní školu Národního divadla moravskoslezského. Uskutečnil se zde workshop na téma Překládáme Lazebníka sevillského. Nový překlad před časem vytvořil právě Nohavica. Ten dnes účastníky semináře nechal nahlédnout do světa operního libreta a do zákulisí tvorby zpěvního překladu.
 
Autor: ČTK
Zdroj: ČTK


bio
video TV
v
ideo archiv

články
r
ecenze CD

recenze koncertů
rozhovory

on-line diskuze

domů
mapa webu