JAROMÍR NOHAVICA

o něm |novinky |koncerty |diskografie |další tvorba |kontakt


ROZHOVORY - SPECIÁL
 

Krátký rozhovor s milióntým návštěvníkem webu

Od 31.1.2006 má web Jarka Nohavici statut oficiálního webu a od té doby postupně vzniká i jeho nová struktura. Jeho snahou je postupně nabídnout o Jarkovi ucelený obraz složený z mozaiky jeho tvorby i názorů.  Nabídnout nejen pohled do archivu a souvislostí, ale jako tomu i v mnoha případech letos bylo - iniciovat zajímavé projekty, nebo být jejich součástí.
Když se ohledneme, můžeme vidět nejen on-line zpravodajství z větších Jarkových turné, nahrávání DVD, ale třeba i možnost poslechnout si nejčerstvější novinky z tvorby (Ladovská zima :-)), vypálit si první internetové CD Pražskou pálenou. Bez internetu už si tedy asi Jarka Nohavicu představit nedokážeme.
Důkazem je i značná (a pro mě jako webmastera velmi zavazující) návštěvnost webu. Již v létě jsme tušili, že někdy do letošních Vánoc by jsme mohli přivítat miliontého návštěvníka. Bylo tomu však podstatně dříve - již 28. září večer byla tato hranice prolomena.

Miliontou návštěvnicí se stala paní Jana Skácelová z Ostravy.
Z naší komunikace, která se mezi námi potom (jak jinak než elektronicky:-)) rozproudila, bylo patrné, že paní Jana není jen náhodnou návštěvnicí webu. Jarkovu tvorbu dobře zná nejen z CD, ale i z koncertů.
Chtěli jsme tuto výjimečnou událost odměnit také něčím výjimečným. Možná si vzpomínáte, že na letním turné Pod širým nebem bylo pro každého člena úzkého Jarkova týmu vyrobena mikina s jeho rolí v týmu: Manažerka, Fotograf, Zvukař, Osvětlovač, Webmaster. I Jarek Nohavica měl svou mikinu s nápisem Jarek...
A tak pro paní Janu byla vyrobena stejná mikina s nápisem Divačka. A protože je paní Jana z Ostravy, podařilo se

 nakonec zařídit i to, že mikinu jí osobně Jarek Nohavica předal.
Jak je vidět na fotografii velmi jí sluší.

 

 

Požádal jsem paní Janu o krátký e-mailový rozhovor:

 

Vzpomenete si ještě, kdy jste byla na koncertě Jarka Nohavici poprvé? A kdy to bylo naposledy?

Poprvé jsem byla na koncertě Jarka Nohavici v Olomouci za dob mých studií, bylo to začátkem devadesátých let, rok si přesně nevzpomenu - ale bylo to ve studentském U-klubu :-). Úplně poprvé jsem ho slyšela, když jsem byla ve třeťáku  na gymplu, byla jsem  vážně nemocná a jeho písně mě velmi oslovovaly a dá se říci "oživovaly". Díky tomu se dá říct, že mám Jarkův hlas velmi hluboko pod kůží...

 A naposledy v hale Karolína v Ostravě, což byl úžasný zážitek.  

Co se Vám na jeho písničkách líbí/nebílí?

Jarkovy písničky se mi líbí moc, nacházím v  nich, co zrovna potřebuji, inspiraci, povzbuzení,  zamyšlení, ale i prosté potěšení  :-).

Nenacházím, co by se mi na nich nelíbilo, nejsem hudební kritik... Některé mi přirostou k srdci některé ne... Ale možná v jiném životním období budu poslouchat ty, které teď nevyhledávám...
 

Mnoha lidem se hudba prolíná i do jejich života. Dá se to říci i o Vás?

Ano, ač to může znít frázovitě,  bez hudby si nedovedu život představit... Je to inspirace, podpora, radost, možnost odžití různých emocí... Hraji na klavír a to je pro mě skvělá relaxace. 

 
Jakou hudbu posloucháte nejraději?

Poslouchám různou hudbu podle toho, co zrovna můj život potřebuje... Počínaje vážnou hudbou přes všechny možné žánry.  Často sáhnu po etnu - zrovna teď poslouchám už roky velmi oblíbenou Mari Boine.

 
A co poslouchá rodina?

Mám velmi malé děti, ty poslouchají různá dětská CD, většinou lidovky a písničky z pohádek a samozřejmě CD "Tři čuníci":-). Manžel díky svým ruským kořenům rád a často poslouchá Vysockého.

 
Které CD Jarka Nohavici je Vaše nejoblíbenější? A písnička?

Tak to nejsem schopna říct - které CD. Vybírám podle momentální nálady..  A stejně tak u písniček.. Ale nedávno jsem si uvědomila, že Andělé na kůru mě už roky vždy rozesmějí. Stejně tak jako všechny ostravské :-).

 
Kde pracujete?

Pracuju jako psychoterapeut v soukromé praxi. Věnuji se tzv. Gestalt psychoterapii.

Jak relaxujete?

Jak jen to jde :-). Moc si odpočinu u knížek a kreslení. Když mám čas, vařím různé speciality.  Ráda navštěvuji staré stromy. A moc si odpočinu, když si opravdu hraji s dětmi, ne když jen tak koukám pres rameno, co dělají.

Jako miliontá návštěvnice webu máte předpokládám kladný vztah k internetu?

Ano, velmi kladný. Je to takový svět na dlani. Všude blízko...

 
Co byste mohla změnit, kdyby to šlo?

Změnit kde? Na webu JN?  Stránky jsou velmi profesionální, bohaté, plné informací. Co mě osobně nevyhovuje je pouze úvodní stránka, kdy se musím prokliknout přes vlaječky nebo aktuality dovnitř...Nevím, jestli se mi to podaří  přesně zformulovat - když otevřu nějaké stránky, mám ráda, když  mám všechna možná rozcestí  a nabídky pohromadě rovnou před sebou.

…zapomněli jsme na něco?:-)

Urcitě, ale to nevadí :-)).


 

 

Poznámka:
V době, kdy paní Jana psala odpověď na předposlední otázku (která byla mimochodem myšlena obecněji) jsem připravoval novou navigaci z úvodní stany tohoto webu. A pak, že nefunguje přenos myšlenek!
Přeji Janě hezké chvíle nejen s Jarkovými písničkami.

 

Tomáš Linhart
www.nohavica.cz


bio
video TV
v
ideo archiv

články
r
ecenze CD

recenze koncertů

rozhovory

on-line diskuze

domů
mapa webu