JAROMÍR NOHAVICA

o něm |novinky |koncerty |diskografie |další tvorba |kontakt

HOSPODA U MÁMY  ( 1985 )

Píseň, laděná do nálady hrabalovské všeobjímající hospody, nemá s mou slezskou realitou konce 80. let vlastně nic společného. Je to jeden z mála případů, kdy jsem si v písni vymaloval vysněný barvotiskový obrázek, ale realita byla spíše v blátě se válející potrhaný plakát, na němž má hlavní hrdinka černým fixem přimalovaný knír a v ústech cigaretu. Celou faleš písně mi po letech prozrazují použité harmonické postupy, které jsem opsal patrně někde u jazzmanů. Akordy typu Gmaj7 se v pijáckých písních prostě nenosí. Jako bych z celé písně cítil alibi opilce, který doma líčí, že si jen poseděl z kamarády na pivku. Slyším slavné tři opilcovy lži: Zajdem na jedno. Dáme si poslední a jdem. A od zítřka nepiju.

To krutě pravdivější je Teorie alkoholického kopce, ke které jsem po vypitých hektolitrech došel a kterou ze mne vymámil Petr Zelenka při natáčení Roku ďábla. Ony autentické zkušenosti z léčebny byly vůbec tragikomické. Přečtěte si dnes například, jak líčím 15. den pobytu v deníku, který jsem si tehdy příhodně nazval Diagnóza J.N.

Vyprávíme si o oblíbených nápojích. Odstrašující příklady. Čúčo. Jaryna. Jabčák. Čúčo s Alpou. Alpa. Pampeliškové víno. Magické zelené oko. (Ve starých radiopřijímačích zelené světýlko při ladění stanic.) Zde štamprle zelené do půllitru piva. Nikoliv vlít, celou štamprli spustit na dno. Stereo. Malá zelená a malý rum pité dvouručně do pravého a levého koutku úst najednou. Bílý medvěd. Vodka se šampaňským půl napůl, jedna ku jedné. Ráno po probuzení pocit kolem úst, jako když vám zubařka vpíchne umrtvující injekci. Nelze mýt zuby, ani promluvit. Mozek pracuje, ústa mlčí. Zvlášť odstrašující fluorový dezodorant do úst. Bowle. Mama s tatu. (Líh se sirupem. Dodnes – brr.) V Kuvajtu kamarádi montéři nevydrželi tamější krutou prohibici a pálili pomerančovou šťávu. Otrava. Jednomu náhodně odkudsi sehnali whisky, čímž ho zachránili. Druhý oslepl. Třetí zemřel. Na Slovácku ve frontě v palírně chtěli utlouct jednoho, který si přinesl přepálit okurkovicu. Rámusák – svařené víno s rumem. Až se mi zle udělalo, co jsme to všechno do sebe rvali.

a druhý den ráno mé zápisky pokračují…

Ráno při první cigaretě vyzvídám na ostatních další svinské nápoje. Jsem mezi odborníky. Ono Rybí zelené oko se jinde nazývá též Magické oko. Cikán v trávě je fernet a zelená. Semafor jsou v pivu naskládané štamprličky griotky, rumu a zelené na sobě. Griotka ve spojení s rumem vytváří nápoj oblíbený hlavně ženskýma. Přízviska: Šavle - meče, Čert, Čtyřka - pětka. Čúčo s Alpou se pije jako Alpský ryzlink. Vlij do šampaňského gruziňák a piješ Kachničku. Hrůzná už z názvu musí být Mexická bomba – tequila s džinem. (Nezapomeňte, že Vám cituji z deníku psaného počátkem 90.let. Dnešní globalizovaný svět a otevřené hranice sebou přinesly daleko větší rozmanitost a výběr alkoholu. Já osobně jsem rád, že tehdy nebyly tak lehce přístupné drogy. A to jak tvrdé tak ty měkké. Kdyby byly, už bych Vám to dnes tady nepsal.) Zrádný je Bubák. Meloun, který v létě naplníte injekční stříkačkou rumem. Opilé Vánoce nebo Silvestr. Bavorák – fernet s Tonikem. Beton – becherovka s tonikem. A taky Dřevorubec čili Koks ( základem je rum, semletá káva, citrón a pepř ). Ten již patří na pomezí nápojových hrůz IV. cenové skupiny a vytříbených koktejlů ze čtyřhvězdičkových podniků, což se nás, lidových notoriků, až tak moc netýkalo.

Dnes po letech bych snad ještě vylovil z paměti Mozek – tedy vaječný koňak s griotkou, neuvěřitelný Dvojboj, který jsem sám nikdy nepil a jsem tomu rád, neboť to bylo na střídačku víno a kola. A na závěr nápoj, o kterém jsem jen slyšel. Rum s červenou limonádou jako Letecká limonáda. Domýšlím účinky a tuším proč ten název.

Až přijde čas, povyprávím vám něco o čajovně, kterou spoluvlastním v Českém Těšíně.

  

Jaromír Nohavica  ve filmu Rok ďábla
Zdroj: www.negativ.cz

Hospoda U mámy v Ostravě - Pustkovci po 20 letech
© Jaromír Nohavica

Opilecké trofeje
© Jaromír Nohavica
 
NTAK (Nohavicova teorie alkoholického kopce)
Ukázka z filmu Petra Zelenky Rok ďábla
1:15 min, wmv - 1,81 MB,
Zdroj: www.negativ.cz, © Negativ, Česká televize, 2002
 
 

 

Hospoda U mámy
(Helštýn, 3.9.1994)  3:13 min, mp3 - 3,76 MB 

 V hospodě U mámy je pořád plno
rameno na rameni my věční štvanci
sedáme u stolů a srdce nám trnou
my básníci studenti majoři kněží i branci

Paní Maruška z výčepu zná nás všechny jménem
pomněnky kvetou jí na halence
k obědu nosí nám klobásky s křenem
a k večeři pivo a dva rumy a čtyři utopence

V hospodě U mámy
známý či neznámý
před námi za námi
o to tu nejde
v hospodě U mámy
jak hory s horami
tak tady člověk s člověkem
se sejde

V záclonách zažloutlých jako to pivo
sluneční paprsek krásně se láme
a venku za okny děje se život
a my tolik nádherných smutének za krkem máme

Pan vrchní Kopecký v deset zvedne židle
drobnýma zachrastí a sklo začne sbírat
a my se vracíme zpět do života bydlet
a malinko opilí zkoušíme se podepírat

V hospodě U mámy
známý či neznámý
před námi za námi
o to tu nejde
v hospodě U mámy
jak hory s horami
tak tady člověk s člověkem
se sejde


vlastní texty
archiv pod lupou

překladatelé
překlady textů
       polské
       anglické
       německé
       italské
       chorvatské
      
maďarské
       esperanto
divadelní hry
opera
muzikál
bás

próza
písničkový blog
 

domů
mapa webu