JAROMÍR NOHAVICA

o něm |novinky |koncerty |diskografie |další tvorba |kontakt

BÁSNÍCÍ CHLÍPNÍCI  (1988)
(Maturitní otázka : Česká poezie 19. a 20.století)

Jako protipól k velmi nevážné a umělecky až propadákové písni o českých básnících (ale když archiv pod lupou, tak pod lupou ) Vám nabízím svou fiktivní odpověď na častou novinářskou otázku : A které básníky máte nejraději ?  V novinách a časopisech bývá místo tak na jedno jméno, jeden titulek a jednu fotku. Holt novináři. Zvu Vás tedy k sobě do podkroví, do kouta, kam jsem si nanosil své nejmilejší básnické sbírky a poslouchejte, kterých deset českých bych vybral z těch několika stovek v mé knihovně a uložil je do batůžku, kdybych se měl vydat na pustý ostrov.

DESET  ČESKÝCH BÁSNÍKŮ DO BATŮŽKU NA PUSTÝ OSTROV 

Čím začít .Tak třeba Kunderovým výběrem veršů Františka GELLNERA z roku 1957 v edici Odkaz, který  jsem si koupil hned na počátku středoškolských studií v Ostravě - Porubě ve výprodeji na Leninově ulici. Stylově za pár korun vydělaných na brigádě. Poezie cynického zhýralce, zklamaného životem i ženami přesně odpovídala náladě ostravského středoškoláka. Z mnoha Gellnerových básniček jsem si v té době pro sebe nadělal písničky. Ostatně mám pocit, že jimi původně byly. Jen ty melodie pana Františka a jeho kumpánů odpluly někam pryč řekou času.

Přidávám Josefa KAINARA a jeho vlastní výbor Poezie z roku 1960 s nádherným Stříhali dohola malého chlapečka, na kterého jsem se s kytarou chystal, naštěstí si netroufl a nechal to na Vláďovi Mišíkovi. Kainara jsem měl moc rád. Jeho rozhlásky v podání Miloše Kopeckého jsem si dokonce přepisoval z televizní Nedělní chvilky poezie a mám je vloženy do knihy, jako její nedílnou součást.

Karel Hynek MÁCHA: Máj. Hlavně kvůli 2.zpěvu a zoufání vězně nad neodvratným plynutím času. Jakýpak Mácha pěvec lásky ?! Kromě úvodních osmi veršů Máje, které jsou spíše popisem květnové přírody než milostnou poezii, jsem nenašel nikdy v Máchovi nic milostně láskyplného. Básník smrti, noci, kosmických nedozírných dálek, to jo. První existencionalista v moři českých barvotiskových vlastenců. Je-li ten podpis v mém Máji pravý, mám Máchu podepsaného vlastní rukou.

U pana Jaroslava SEIFERTA nevím, kterou jednu knihu bych vybral. Snad nejčastěji jsem si listoval a listuji v Šiktancově výboru Nejkrásnější bývá šílená z roku 1968. Ale teď na stará kolena se vracím k Chlapci a hvězdy s obrázky Josefa Lady a Mamince. Jakoby se všechno časem stávalo jednodušší a prostší. Až se to nakonec srovná. Jak je poznat i z fotky pana Seiferta, která mi dlouhá léta visívala nad mým pracovním koutkem v Těšíně a na kterou jsem se díval, když jsem skládal své písně. Tak byl pan Jaroslav jedním z mých prvních nočních posluchačů.

Útlá sbírečka Adam a Eva Karla ŠIKTANCE do tohoto mého batůžku patří samosebou. Je tam vše, co mi poezie poskytuje. Tajemství za slovy, bloudění krajinou jazyka, rytmus i zpěv, smutek i ironie, něha i milostnost, mosty k jiným časům i lidem…Je to má píseň němého ticha. Kdybych  to uměl, udělal bych ji jako hiphopovou desku. Ale neumím, a tak jsem se jen nechal inspirovat postavou Darmoděje k napsání písně

František HALAS: Naše paní Božena Němcová. Jakýpak že skřípavý, kostrbatý a neučesaný poeta ? Melodie a rytmus těch veršů mi zní Vysočinou a jejími léty i zimy. Žádný ovšem kolovrátek přehledných krajin a rovných cest.

Jan SKÁCEL a Oříšky pro černého papouška. Je to jedna z mála samizdatových knih, která se ke mně v 80.letech dostala, ale o to krásnější a vzácnější. Stovka čtyřverší přepsaná na psacím stroji dýchá na mne autenticitou a souzvukem obsahu i formy. Neznámého dárce, skrývajícího se pod tajemnou značkou GF, jsem neprozradil celá 80.léta a nevím, zda mohu dnes. Básním ale  i samizdatu sluší nedopovězenost.

Karel Jaromír ERBEN: Kytice ve vydání z roku 1901. Nevím, jakými cestami se tato stará potrhaná a ohmataná knížečka objevila v naší knihovně, neví to ani táta,  ale vůně jejího papíru a magičnost básně Vodník mne provází od mých 9 let, kdy jsem ji poprvé vytáhl z tátovy knihovny, sedl si do křesla a přečetl jedním dechem (evidentně předčasně) a pak měl dlouhá léta vystaráno o sny. Ztajený a jedinečný rytmus českého jazyka,  jehož byl Erben prvním objevitelem, mi učarovává dodnes.

Bez jakýchkoliv pochyb bych do svého batůžku vložil i Petra BEZRUČE a jeho Slezské písně. Četl bych ale jen, s odpuštěním, tzv.jádro Slezských písní. Pro mne osobně tedy zhruba 12 velebásní, které napsal dodnes stále neodhalený Petr Bezruč.. Najdu-li v životě ještě čas, sílu, trpělivost a erudici, rád bych někdy poodhalil tajetmství autora víc. Dnes Vám nabízím k letmému přemýšlení rukopis Maryčky Magdonovy. Nebo snad Maryčky Magdónovy ? Představte si totiž, že ten, kdo báseň poslal panu Herbenovi k otištění, tedy údajný autor Vladimír Vašek, ani sám nevěděl jaké Ó v tom jménu psát.

A na závěr návrat do nejrannějšího dětství. František HRUBÍN: Pohádka o Květušce a její zahrádce s ilustracemi pana Trnky. Nedá se nic dělat. Poprvé se to vrývá do paměti nejvíc. Stejně jako mám do podpamětí vkreslenu Opavu s jejími bílými domy a strouhou před naším domem, je tam napořád uložena i tahle veršovaná pohádka, kterou mi maminka četla, když jsem v Opavě usínal. Budoucí písničkář dokonce vedle veršů básníka vpisoval i své první čtyřleté myšlenky.

S tímto batůžkem bych snad na pustém ostrově pár let přežil. 

P.S. Kdyby snad zbylo v batůžku ještě trochu místa nacpal bych tam mimo pořadí KRCHOVSKÉHO. A jeho hořké verše bych zvesela křičel z vrcholku hory svého pustého ostrova do hluku bouřících vln. Až by se obzory zelenaly.
 


Průkazka člena Klubu přátel poezie
© Jaromír Nohavica

Maturitní vysvědčení -
9. června 1971
© Jaromír Nohavica
   

 

Básníci chlípníci
nahrávka nedatována
4:06 min, mp3 - 1,92 MB

Básníci chlípníci - ukázka
ukázka z ještě neúplné demoverze, původní sloka o F. Gellnerovi
0:33 min, mp3 - 0,26 MB

 Vážené lidičky
spočiňte chviličku
čtete-li básničky
slyšte mou písničku
pro staré pro mladé
sepsaná tady je
stručná historie
české poezie

Neruda Jan
byl chytrý pán
aby snad nezmokl
nosíval binokl
stranil se dam
proto žil sám
chodíval pěšky
život měl těžký

Naopak Hálek
smutku byl dalek
ženský ho žraly
a tak je balil
za zpěvů slavíka
z šatů je vysvlíkal
napsal pár básní
byl velmi krásný

Básníci slavíci
píšící chlípníci
tatíci s příjicí
ba i vy bez ní
s nadšením na líci
smekám svou čepici
byli jste chlapíci
lvi převítězní

Havlíček Borovský
to byl vůl obrovský
nedal si bacha na Bacha
třikrát měl zaracha
psal v rámci glasnosti
petice stížnosti
a byl za odměnu
vyslán do Brixenu

Otokar Březina
ten se furt přepínal
pořád jen psal
a málo spal
měl jednu služku
papír a tužku
služka se zlobila
tužka se zlomila

Básníci slavíci
píšící chlípníci
tatíci s příjicí
ba i vy bez ní
s nadšením na líci
smekám svou čepici
byli jste chlapíci
lvi převítězní


Vladimír Vašek
choval se plaše
na poště seděl
z okna furt hleděl
nebyl moc do srandy
ani na fešandy
nosíval papuče
vymyslel Bezruče

Jaroslav Vrchlický
epicko-lyrický
démon poetický
skončil co profesor
byl velmi ploden
ženskou měl co den
Auguste Rodin
byl jeho velký vzor

Básníci slavíci
píšící chlípníci
tatíci s příjicí
ba i vy bez ní
s nadšením na líci
smekám svou čepici
byli jste chlapíci
lvi převítězní

František Gellnerů
byl přítel kelnerů
studoval baňu
a kašlal na ňu
měl vlasy z rzi
byl velmi drzý
život bral hopem
všeho byl schopen

Florian Miroslav
měl mozol od oslav
vycházel se všemi
nemaje problémy
říkali mu Mirek
napsal sto sbírek
stoprvní nestih'
což bylo štěstí

Básníci slavíci
píšící chlípníci
tatíci s příjicí
ba i vy bez ní
s nadšením na líci
smekám svou čepici
byli jste chlapíci
lvi převítězní


vlastní texty
archiv pod lupou

překladatelé
překlady textů
       polské
       anglické
       německé
       italské
      
maďarské
       esperanto
divadelní hry
opera
muzikál
bás

próza
písničkový blog
 

domů
mapa webu