Jaromir NOHAVICA  c ON THE ROAD 2005
Podrobnosti o koncertu v Chicagu 23.10.2005 Podrobnosti o koncertu v Dublinu 9.10.2005 Podrobnosti o koncertu v Torontu 13.10.2005 Podrobnosti o koncertu v New Yorku 15.10.2005 Podrobnosti o koncertu ve Washingtonu 18.10.2005 Podrobnosti o koncertu v Denveru 21.10.2005 Podrobnosti o koncertu v Chicagu 23.10.2005

komentář

Denverské zastavení

Bylo snad nejdelší na celém turné, protože se roztáhlo do čtyř dnů, ale jedním dechem musíme dodat, že bylo velmi příjemné. Zpočátku jsme sice trošku lapali po dechu, protože hlavní město státu Colorado leží v nadmořské výšce jedné míle, tedy přes 1600 metrů nad mořem, a přechod z Washingtonu z úrovně mořské hladiny byl drsnější, než jsme čekali.

Volný čtvrtek jsme věnovali výletu do Skalistých hor, jejichž hradba se zvedá z rovné prérie na západě od města. Naše promotéra Alena Růžičková nás ráno naložila do svého Fordu, a hned za městem jsme začali stoupat. Serpentiny nás vyvezly k hrobu a muzeu Buffalo Billa, který v Denveru kdysi zemřel. Hrob jsme si prohlédli, ale do muzea jsme nešli, protože jsme se usnesli, že legendární střelec byl vlastně masový vrah milého zvířete jménem bizon.

Vystoupali jsme autem do výšky téměř 12.000 stop, na místo zvané Loveland Pass. Kromě toho, že je to průsmyk, je zvláštní tím, že na východ k Atlantiku je to stejně daleko, jako na západ k Pacifiku. Tak jsme se tam vyfotili a jeli zpátky.

Čekalo nás ale obrovské překvapení. Paní Alena nás zavezla do Červených skal, do obrovského přírodního amfiteátr mezi impozantními bloky červeně zbarvené žuly. Hlediště pro dvanáct tisíc sedících diváků, a prý dokonalá akustika přírodního zázraku.

Shodli jsme se na tom, že to bychom tady nevyprodali, ale Jakub hned opáčil, že v Čechách hravě.

Páteční dopoledne patřilo centru města, Downtownu, jak se v Americe říká. Prohlédli jsme si pár výškových budov, Jakub si koupil kýženou dřevorubeckou bundu, flanelovou a kostkovanou, Jarek podle svého zvyku vyhledal antikvariát a koupil staré vinylové kotouče, které mu do jakési sbírky scházely, svezli jsme se zadarmo místní ekologickou dopravou, jejíž autobusy jezdí sem a tam po hlavní ulici, a jeli zpátky do Goldenu, místní části, kde bydlíme.

Právě tady začal rozvoj města, když se v roce 1859 na Clear Creeku našlo zlato a stříbro. Zlatá horečka, mnohem starší, než ta slavnější aljašská, vypukla plnou silou, do Denveru hned postavili železnici, nejprve sice úzkokolejku, ale pak to napravili normálním rozchodem. Zlato a stříbro se dodnes v horách nad městem průmyslově těží, a tak nás ani nepřekvapilo, že je tu i vysoká škola – School of Mines, čili naše Vysoká škola báňská, když jsme z té Ostravy.

Nakonec jsme ale Buffalo Billovi neunikli, protože to snad ani nejde. Páteční koncert se konal v sále podniku jménem Buffalo Rose, jako vystřiženém z nějakého westernu. Sál dýchal Divokým Západem na první pohled, přilehlý bar s kytaristou by mohl sloužit jako kulisa v Limonádovém Joeovi, a peroxidové blondýnky nestačily nosit pivo žíznivým chlapům, kteří vypadali, že zrovna sesedli z nějakého mustanga. Ale nejspíš před odchodem do hospody zaklapli své notebooky.

Do sálu přišlo přesně 262 posluchačů, a to se nečekalo. Paní Alena tvrdila, že bude ráda, když přijde 150 lidí, protože česká komunita v Denveru není bůhvíjak početná, ale přijeli i lidé, bydlící a pracující v horách, a dokonce i manželský pár z Kansas City, který strávil v autě rovných 12 hodin a k Buffalo Rose dorazil s diferenciálem, který sice cestu obětavě vydržel, ale před barem se rozsypal definitivně…

Před námi je už poslední zastávka turné, Chicago, kdysi město českého starosty Čermáka.

Dalibor Záruba
 

foto audio - video
² Píseň o ženách
· Honza Sklenář se ženou jeli 12 hod
www.nohavica.cz

¥µ²·ZH

webmaster