Jaromir NOHAVICA  c ON THE ROAD 2005
Podrobnosti o koncertu v Chicagu 23.10.2005 Podrobnosti o koncertu v Dublinu 9.10.2005 Podrobnosti o koncertu v Torontu 13.10.2005 Podrobnosti o koncertu v New Yorku 15.10.2005 Podrobnosti o koncertu ve Washingtonu 18.10.2005 Podrobnosti o koncertu v Denveru 21.10.2005 Podrobnosti o koncertu v Chicagu 23.10.2005

komentář

Dublinská neděle  

Scházíme se na pozdní snídani v restauraci hotelu Best Western v centru Dublinu. Minulá noc nebyla právě ideální pro odpočinek, v zadním traktu hotelu svištěla diskotéka snad až do rána a hluk i přes zavřená okna byl k nevydržení.

Domlouváme se, že Jarek nás trochu provede městem, v němž na jaře letošního roku absolvoval intenzívní kurs angličtiny. Za chvíli jsme v samém středu města, a Jarek hravě dokumentuje své tvrzení, že tam je na každém rohu kavárna. I teď, na začátku října, jsou všechny předzahrádky v provozu. Důvod je jednoduchý, v Irsku všude pod střechou platí zákaz kouření, a tak všichni kuřáci dýmají venku na ulici, a venkovní kavárny jsou pro to jak dělané.

„Kdyby tady nefoukal stálý vítr, tak na ulicích je normálně nakouřeno,“ směje se Jarek a bezpochyby je rád, že už dávno jeho kuřáckému zlozvyku odzvonilo. Ukazuje nám jazykovou školu, kam chodil na jaře, a zajímavé krámky s hudebninami. Je neděle, a přesto je všude otevřeno. Jdeme do obrovského krámu s hračkami, v němž mají snad všechno, po čem kluci a holky mohou zatoužit. Mají samozřejmě i velký výběr stolních her, které Jarek sbírá, a když se probírá krabicemi, upoutá jej hra, při níž se na skobky hází gumové obroučky. Jakási obdoba amerického házení podkov. Jarek hru kupuje a hned vyhrožuje, že po večerech budeme závodit.

V jednom pubu na růžku si dáváme kávu a po chvíli jdeme dál. Jarek nám ukazuje sochu Molly Malonové, slavné postavy z ještě slavnější irské písničky, a tak jej fotíme. V dalším obchodě s nádhernými kovovými výrobky Jarek náhodou objevuje něco, po čem dlouho bez úspěchu pásl všude, kam jej písničky zanesly : mosazný zvonek, jaký stává na hotelových pultech. Je to dokonce zvonek z nějakého hotelu, a když se na něj ťukne, zvoní krásně a s dlouhým dozvukem.

Vracíme se přes řeku k našemu hotelu a produkční Michal nás pro jistotu seznamuje s časovým plánem večera. Rozcházíme se na pokoje, večer bude dlouhý.

Místo pro koncert je naštěstí od hotelu padesát kroků, a tak je všechno jednodušší. V podvečer proběhne zvuková zkouška a Jarek se vrací na svůj pokoj. Bar Living Room Pub je asi pro  400 hostů, a pořadatelé z naší ambasády chtějí počkat, jak se situace vyvine. Je vyprodáno, ale snad by se do sálu ještě pár desítek diváků vešlo. Nakonec tomu tak je, prodávají se dodatečné vstupenky, a když do sálu přichází Jarek, vítá jej snad 500 posluchačů.

Pódium je malé a v rohu, zato kontakt s diváky opravdový. Začíná jako v Londýně, koncert otevírají „Divocí koně“. Když po dalších písničkách bere Jarek do rukou heligonku, Ostraváci v sále hned žádají „Fotbal“, a jeden nedočkavý dokonce hází Jarkovi na pódium dres Baníku.

Publikum zpívá téměř všechny písničky s Jarkem, který po dvou hodinách, zpocený a unavený, končí „Andělem strážným“.

Po koncertě se scházíme v malé restauraci našeho hotelu. Děkujeme manželům Buchtovým, kteří koncert i celý náš pobyt v Dublinu připravili, a před půlnocí jdeme do svých pokojů. Odlétáme za necelých 16 hodin.

Dalibor Záruba
 

foto audio - video
² Rozhovor JN pro radio Exil
· Zácpa před vchodem do Living
      Room a mladí irští fanoušci

² Ostravo (Dublin, 9.10,2005)
· Odpolední procházka po Dublinu
· Pozvánka JN na večerní koncert
 
www.nohavica.cz

¥µ²·ZH

webmaster