Jaromir NOHAVICA  c ON THE ROAD 2005
Podrobnosti o koncertu v Dublinu 9.10.2005 Podrobnosti o koncertu v Torontu 13.10.2005 Podrobnosti o koncertu v New Yorku 15.10.2005 Podrobnosti o koncertu ve Washingtonu 18.10.2005 Podrobnosti o koncertu v Denveru 21.10.2005 Podrobnosti o koncertu v Chicagu 23.10.2005

komentář

Londýnský pátek  

Po snídani v našem hotelu na  Chalk  Farm Road se rozhodujeme pro návštěvu centra Londýna. Máme k tomu i praktický důvod – Jarek potřebuje nové struny do kytary, protože ty staré neprošly bezpečnostní kontrolou a zůstaly v koši na mošnovském letišti. Zvukař Jakub Lis zůstává v hotelu a zařizuje resty z domova po internetu.

Zastávka metra je od hotelu pár kroků, kupujeme drahé jednodenní jízdenky za 4,70 libry, a jedeme po severní větvi na Charing Cross. Nutno říci, že si s trochou nedůvěry prohlížíme ostatní cestující, co kdyby někdo z nich….

Vystupujeme v centru města. Za chvíli jsme na Trafalgar Square a obdivujeme viktoriánskou architekturu honosných domů. Jarek zhruba ví, kde by struny mohl koupit, Londýn totiž trochu zná z předchozí návštěvy, a tak jdeme širokou třídou nahoru a vybíráme mezi obchody s hudebninami. V jednom z nich mají i Jarkovu oblíbenou značku Elixir, a tak po krátké debatě kupujeme a tím jsou nákupy za námi. Na Jarkovi je výrazně znát, že mu letošní kurz angličtiny v Dublinu  prospěl, anglická slovíčka se z něj jen sypou.

Bez problémů kupuje v knihkupectví i knihu o Mozartovi s přehledem všech oper, a brožurku s několika stovkami hlavolamů sudoku, a už se těší, jak je bude luštit.

Když se mezi mohutnými platany, připomínajícími Paříž, vracíme k metru, nacházíme na rohu venkovní kavárnu a protože máme čas a splněno, usedáme a objednáváme si kávu a minerálku. Lenivě pozorujeme cvrkot kolem, vyhříváme se sluníčku londýnského babího léta, v Londýně je velmi teplo, a debatujeme o životě.

„Ježíšmarjá, ste to vy ? Pán Nohavica ?“

Mladá dívka se naklání přes ohrádku kavárny a když se ujistí, že Jarek je opravdu Jarek, a Nohavica k tomu, poprosí o podpis. Dáváme se s ní do řeči a zjišťujeme, že Petře je  25, pochází z Rožňavy a v Londýně už žije a pracuje šest let. Je jí líto, že má odpolední a tím pádem nestihne dnešní koncert, ale Jarek jí pro jistotu dává naše číslo mobilu, kdyby se jí podařilo v práci sehnat za sebe náhradu a na vystoupení přece jen přišla.

Dopíjíme, loučíme se s novou známou a za hodinku jsme zpátky v našem hotelu ve čtvrti Camden Town. Rozcházíme se do svých pokojů, Jarek se začíná koncentrovat na úvodní vystoupení celého turné.

Odpoledne s velkým předstihem jedeme napříč Londýnem do Shepherds Bush Centre. Je to známá scéna, interiérem podobná pražské Lucerně. Postupně stěhujeme veškeré saky paky na jeviště a Jakub se pouští do řešení zvukařských problémů. Jarek ve své šatně říká : „Chlapi, tak tady před námi byli Rolling Stones nebo Sting. To už něco znamená, ne ?“

A pak jde do své extrovny a dává si dohromady sestavu koncertu a  rozehrává se. Fasujeme akreditace, prakticky vymyšlené samolepky, a lepíme si je na trička.

Zvuková zkouška je od pěti hodin, všechno je díky obrovskému mixpultu a Jakubově zkušenosti za chvíli sladěné. Pak se ozývá Slovenka Petra, že se jí podařilo utrhnout se z odpoloední šichty, a prosí o dva lístky. Potěšený Jarek předává mobil Michalovi, produkčnímu turné, a ponechává věcnou stránku s lístky na něm.

V šest hodin je před vchodem dav Čechů a Slováků, a snad i pár Poláků. Prodávají se ještě vstupenky, které zbyly z předprodeje. V sedm se otvírají vchody a lidé zaplavují sál, dávají si u baru pivo nebo kávu, a čekají, až začne koncert

Přesně ve 20,30 vchází Jarek na jeviště, vítá se s diváky a spouští „Divoké koně“. Odezva je fantastická, v sále je k devíti stovkám fanoušků a koncert odsýpá bez problémů.  Hodinu před půlnocí je konec, dozní poslední přídavek a unavený Jarek přichází do šatny. Ta už je plná lidí,  nálada je výborná, protože koncert se jednoznačně vydařil a to je pro start turné vždycky důležité. Co víc si přát ? Snad jen nějakou pozdní večeři, a tak na ni jedeme do slovenské restaurace Jasmine. Pátek je za námi

Dalibor Záruba
 

foto audio - video
· Jarek Nohavica před SBEN + ukázka z koncertu (7.10.2005)
² Přítel (koncert Londýn, 7.10.2005)
² Pozdrav Jarka Nohavici
www.nohavica.cz

¥µ²·ZH

webmaster