CHICAGO

JAREK NOHAVICA ON THE ROAD 2008

předchozí den

  neděle | 12.října 2008 

následující den

Chicago Live

12.10. 2008
26°C

Londýn Londýn Londýn Dublin Cork Cork Toronto Toronto Toronto Chicago Dublin Chicago Washington Washington Denver Denver Denver DEnver - Las Vegas Los Angeles Los Angeles San Francisco San Francisco New York

TELEGRAF ROAD

10.40
Natáčíme s Michalem exkluzivní interview s naším americkým promotérem Jirkou Vlčkem

11.00
Odjíždíme do centra Chicaga

 

Napište nám...

Jsme na turné už týden.
Ano, přiznáváme, stýská se nám. Tak jestli chcete, budeme rádi, když nám napíšete: webmaster@nohavica.cz

 

POLSKI KĄCIK

niektóre przetłumaczone sprawozdania z trasy i koncertów

Jirka Vlček

nalétáno 8 774 km
autem 350 km

Další zastávka: Washington (USA)


KONCERT SE KONAL

Chicago
Besedni Dum, at St. Mary Church
2416 S. 61st Ave, Cicero, IL 60804

Jak se dělají české a slovenské koncerty v Americe 
Exkluzivní rozhovor s americkým promotérem Jirkou Vlčkem
 

Dneska Vám v naší improvizované JAREK TV představíme promotéra Jirku Vlčka. Kdyby se Vám zdálo, že říká "r", "gud" a takové americké výrazy a že je to pozér, nic si z toho nedělejte - není to pravda. Jirka je totiž zavlečenec. Oni ho sem zavlekli v šesti letech (deviti - pozn. editora) a teď už má přece jen své roky, takže to je přirozený vývoj.
Pojďme na to - Jirka Vlček!

Díky za představení. Neslyšel jsem sice co říkal, ale bylo to určitě něco dobrého.

Ty tady děláš koncerty mnoho let.

Ano, už osm let (devět let - poznámka editora). Jedno z prvních turné bylo s tebou, jak víš, se skupinou Mňága a Žďorp, začalo se s Olympic, už celkem deset turné a plno kapel.


Kdybys měl jmenovat nejzajímavější kapely, které jsi za tu dobu dělal, co by jsi jmenoval?

Většinou jsou to ty známé, Jarek je samozřejmě jeden z nejlepších. Teď je to již jeho třetí turné s ním, Backwards jsem tady měl už také třikrát, Koller Band, Lucie, Elán. Teď jsme skončili zrovna turné s Annou K., Plastic People tu byli minulý týden, Tři sestry. Ani si nemůžu na všechny vzpomenout.

Na který z koncertů českých a slovenských kapel vzpomínáš nejraději?

Všechny byly dobré. Všechno má svoje, každá muzika svého posluchače. Ale Jarek měl vždy jedny z nejlepších turné, nejlepší návštěvy - lidi si to také nejvíc užívají. Záleží na žánru, co se lidem zrovna líbí.

Na který koncert vzpomínáš nejvíce, protože s ním byl spojený problém, průšvih, nebo nějaký velký humorný zážitek?

Většinou jsou dobré, některé dají více práce - většinou se ženskýma - z nejrůznějších důvodů. Nejvíc si stěžují (smích).
 

Většina fanoušků kapel by ti mohla závidět, protože většina z účinkujících. když bydleli v Denveru bydleli u tebe v domě. Řekni nám nějakou pikantní historku.

Jednou byl rekord ubytovaných kapel 15 lidí v třípatrovém domě, ale nějak jsme se

 

tam nacpali. Také po některých kapelách nezbývá moc alkoholu. Před nějakými musím schovat lahve - varují mě už předem. Nebudu uvádět jména... :-)


Zátah denverské police se ještě u tebe v domě nekonal?

Sousedi už volali, že tam není žádný resort, že mám některé kapely trochu uklidnit.

Musíme ještě prozradit na Jirku, že je ještě stále svobodný. Jeho snem, protože maminka je Češka a bratr, který se narodil tady a hovoří česky si vzal také za manželku Česku, je najít si také českou manželku. Nechtěl bych z toho dělat pořad Chcete mě, ale popiš nám, jaká je tvá vysněná manželka?

Už ji hledám delší dobu, tak asi neexistuje... Normální česká holka: musí mít olympijskou medaili, Nobelovu cenu a navíc vypadat, jako supermodelka. Jestli nějaké takové mají zájem, ať zavolají (směje se).

Vraťme se k práci, protože ty koncerty neděláš jen v Denveru, kde jsi doma, ale po různých dalších městech a státech v Americe. Kde všude jsi dělal koncerty českých kapel?

Nejvíc měst bylo Jarkovou první turné - devět měst - jsou to například New York, na ambasádě ve Washingtonu, Florida - Miami, Detroit, Chicago (tam jsou vždycky koncerty), Atlanta. Na západě Denver, San Francisco, Los Angeles a San Diego. Jsou to místa, kde je nejvíce krajanů.

Nechceme, abys prozrazoval své promotérské know-how, ale asi se trochu liší promo koncertů tady v Americe a promo koncertů v Čechách. V Čechách je to o bilboardech, plakátových kampaních, kampaně v celostátních rádiích a podobně. Jaký je ten klíč promování tady v Americe?

Většinou je to přes známé a přes internet. Musí se najít, kde nejvíce žijí krajané - což není až tak těžké. Dále přes české a slovenské restaurace a obchody. Existuje plno webových stránek po Americe, které používáme, pomáhají místní promotéři. Není to jen o plakátech jako v Čechách - tady se musí např. přes MySpace. Právě většinou místní promotéři znají restaurace, kam lidé chodí. Zatím to jde.

 

 

Vzhledem ke slábnoucímu kurzu dolaru se v Čechách hodně mluví o tom, že mnoho Čechů a Slováků odjíždí zpátky domů do Evropy. Pociťuješ to i u koncertů? A jak se na to díváš, jako člověk, který žije tady - potkáváš míň Čechů a Slováků?

Určitě - skoro každý týden je nějaká rozlučka, mnohé české obchůdky už pomalu zavírají - v Chicagu český obchod už také skončil. Bohužel ekonomika jde dolů, spousta lidí tady byla také i ilegálně a už je to tu nebaví. Ironií je, že po koncertech, které děláme se jim pak zasteskne po domově a české kultuře. Prý po Jarkově koncertech bylo několik případů, že se rozhodli, že se jim hodně stýská a nakonec jeli domů. Děláme koncerty pro ně - aby se vrátili domů.

Existuje ještě nějaká kapela z české nebo slovenské scény, kterou by jsi rád v Americe udělal, ale ještě se ti to nepovedlo?

Uvažoval jsem zkusit Ivu Frühlingovou a spojit to možná s Francouzi, co tady bydlí. To by ale dalo hodně práce - já to dělám jenom jako koníčka po večerech a víkendech. Vlastně už většina těch velkých tady byla - Jarek měl z nich největší úspěch.

Na závěr otázka směřující k rozuzlení: promoting je taková romantická záležitost - muzika, kultura, ale co děláš Jirko ve svém osobním pracovním životě?

Právě, že nedělám moc romantickou práci - rakety, takovou trochu nudnou technickou kontrolu většinou u počítače. Takže tohle dělám pro zábavu, aby se to trochu oživilo.

Myslíš tím Pershingy?

Začal jsem na raketách zamířených na vás, bohužel... ale to už je dávno. Sice jsem věděl, že se nebudou používat.

A teď "míříš" na koho?

Teď hlavně na špionážní satelity, není to nic tajného - detaily ani nevím.

To byl promotér amerických koncertů Jirka Vlček.

 

Ptal se Michal Žáček
 

Interview s George Vlckem - úvod

ŽONGLOVÁNÍ s mobilními telefony na břehu Michiganského jezera