BERLIN

JAREK NOHAVICA ON THE ROAD 2009

předchozí den

   sobota | 10.října 2009

 

Berlin Live

    10.10.2009
22°C

Sobota - 3.10.2009 Neděle - 4.10.2009 Pondělí - 5.10.2009 Úterý - 6.10.2009 Středa - 7.10.2009 Čtvrtek - 8.10.2009 Pátek - 9.10. 2009 Sobota - 10.10.2009

TELEGRAF ROAD

10:10
Jedeme na berlínské hlavní nádraží

12.15
Nakupujeme zajímavé hudební materiály

18.30
Odjezd na zvukovou zkoušku do Zimmer 16

21.05
Začíná koncert

23:50
'Končí společný koncert

0:30
Kuba, Pavel a Tomáš vyjíždějí v Ivecu z Berlína

5:25
Iveco přijíždí do Prahy

9:05
Jarek a zbývající část týmu vyjíždí z Berlína domů 

 

TÝM ON THE ROAD 2009 - půlnoční společné foto po koncertě v Zimmer 16, Berlin
(
Jarda Matucha, Michal Žáček, Pavel Konečný, Jarek Nohavica, Jana Linková, Kuba Lis, Tomáš Linhart)

 

celkem najeto 2308 km

Další zastávka: Berlín


NEJBLIŽŠÍ KONCERT

10. 10. 2009 - 21.00 hod

BERLÍN - NĚMECKO

ZIMMER 16
Florastrasse 16, 13187
Berlin - Pankow,  Deutschland


Info + vstupenky :
www.frankviehweg.de
Tel: 0030 473 18 19

Vlaštovko leť... 

     Ranní snídaně v hotelu byla s velmi příjemným překvapením - malou útulnou restaurací se nesl krásný zvuk harfy. U vchodu seděla mladá harfenistka a hrála všem příchozím k ranní kávě irské balady. Pozitivně naladění jedeme na hlavní berlínské nádraží přivítat tři turistky z Ostravy. Romana, Renata a Jana se přijíždějí do Berlína podívat na dnešní koncert - spolupořádají totiž jeden ze tří listopadových trojkoncertů, na kterém vystoupí Jarek Nohavica, Tolek Muracki a Frank Viehweg. Když vystoupí na 6. nástupišti, přivítáme je s Jarkem a Michalem rychle složeným a nacvičeným vítacím popěvkem.

     Holky vyrážejí s Janou na nákupy, já s Jarkem a Michalem do vyhlášeného obchodního centra s knihami, hudebninami, CD a DVD. Po hodince odcházíme nadšeni s cennými úlovky. Zejména Jarek je nadšen notovými výtahy z oper, doplněnými CD s orchestrálními doprovody. Možná tedy na některém z budoucích koncertů zazní mozartovské Vzácné dámy s doprovodem orchestru. To by tedy bylo něco!

     Berlín je popravdě evropským městem. Říkáme si, jak se nám mění v podvědomí i vzdálenosti. Není přece problém sednout na vlak, zajet si do Berlína koupit třeba noty, které doma neseženete. Evropa se zmenšila.

     Je krásně a tak zavrhujeme taxi a vyrážíme pěšky centrem směrem k Brandenburské

bráně. Přemýšlíme a povídáme si o tom, jaké to tu bylo před 80, 30 nebo 20 lety. Některé věci si totiž uvědomíte až ve chvíli, kdy stojíte uprostřed a necháte prostředí působit se všemi souvislostmi.

     Míříme dál - kolem monumentálního, ale citlivě udělaného památku holocaustu a na Potzdam platz. Poprvé si saháme na bývalou berlínskou zeď. Je dobře, že je už všechno jinak. Aspoň na povrchu, uvnitř to bude ještě pořád nějakou dobu trvat.
    Dnešní koncert je jiný než ty předcházející. Nejen dramaturgií, ale i místem konání. Klub Zimmer 16 je ryze klubovým prostorem podobným např. V-klubu, kam jsem chodíval na první Jarkovy koncerty. Frank Viehweg tu dnes představí

značnou část Jarkových písní, které přeložil do němčiny. Je to vlastně takový křest knihy, kterou Frank vydává a která obsahuje právě do němčiny přebásněné Jarkovy texty a CD s Frankovými verzemi. Publikum je opět smíšené. Jarek je tu dnes jako host a vystupuje v polovině koncertu s blokem písní, které doplňují Frankův výběr. Jinak je velmi pozorný divák a jak sám na konci dodává, byl to pro něj neopakovatelný zážitek, kdy některé písně byly jako příjemné setkání se spolužačkami po letech, kdy si s  odstupem uvědomil věci, které ho dříve nenapadly, ale určitě všechny poznával podle očí.

 

      Emocionální závěr večera patřil oběma a jejich komornímu společnému zpívání.
Polovina publika zpívala s Frankem německy a druhá polovina s Jarkem česky. Neopakovatelný zážitek.
Koncert se natáhl a končí před půlnocí. Končí s ním i naše the Road 2009. Na Berlín se snáší déšť a se stromů se sype listí.
Kuba a Pavel mají zítra další povinnosti, přesto váhají, zda ještě raději nepřespat. Nakonec se rozhodujeme vydat se podle původního plánu ve třech s Ivecem a aparaturou nočním Německem. Loučíme se s ostatními a říkáme si, že to zase bylo fajn jako vždycky. Nejen pro nás, ale podle ohlasů i pro stovky diváků, kteří přišli na čtyři koncerty.
     Když v půl šesté ráno vystupuji v Praze, vzpomenu si na poslední Jarkovu symbolickou větu na včerejším koncertě. Vím, že Jarek nemá rád okázalá a patetická slova - ostatně se k tomu opět včera večer přiznal. Přesto, jak sám řekl, si nemohl odpustit závěrečnou větu: "Když jsem se, Franku, dnes odpoledne procházel mezi zbytky berlínské zdi, cítil jsem, že mezi nimi létají vlaštovky našich písní."

Tak tedy: vlašťovko, leť...
 

Tomáš Linhart

 

Vlaštovko, leť


Rozhovor pro Český rozhlas
připravil redaktor Pavel Novák
(po bruselském koncertě 4.10.2009)


Po hrozící kolizi s berlínským cyklistou, Jarek složil a ihned nahrál na Potzdam platz na mobil aktuální popěvek
(odpoledne 10.10.2009)