předcházející den  

sobota - 11. 4. 2015

následující den

 

ON LINE ZPRAVODAJSTVÍ Z TURNÉ JAROMÍRA NOHAVICI VE ŠPANĚLSKU

 

BARCELONA

 

 

   

11. 4. 2015

20° C

 

Tým On the Road 2015:
Jarek Nohavica, Jana Linková (koncertní manažerka), Jakub Lis (zvuk),  Robert Kuśmierski (akordeon, klavír), Jana Dušková (velvyslanectví ČR v Madridu), Pavel Konečný (světla), Tomáš Linhart (webmaster, kameraman)

nalétáno 1 353 km

najeto 1 876 km

Koncert Barcelona
11. 4. 2015 - 22 hod

 

Barcelonská selfie

     Probouzíme se do slunečného rána a na dveře a někdo nám klepe na dveře. Není to pošťák, ale Jana Dušková a přináší čerstvé noviny a v nich pro nás zajímavý článek. Jarek Nohavica poskytl včera rozhovor prestižním novinám el Periódico a článek už dnes vyšel. Pokud zvládáte španělštinu, resp. katalánštinu, plné znění najdete zde. Stručné povídání o tomto rozhovoru najdete i v dnešním videu.
     Bylo by škoda zůstat v tak krásný den v hotelu. A hned zčerstva pro vás pořizujeme úvodní společnou fotku, která je vlastně vodítkem a nápovědou naší soutěže Najdi Jarka (Roberta, Janu, Kubu, Pavla, Tomáše, Janu...) Zkrátka jsme včera zahájenou soutěž rozšířili na všechny členy týmu - každý den jednoho. Dneska pokračujeme Robertem. Najdete ho před Gaudího dominantou Barcelony?
     Když procházíme a projíždíme Barcelonu, máme z ní dobrý pocit. Je to čisté město s velkorysými širokými ulicemi a nádhernými, invenčně řešenými parky. Často vidíme velmi nápaditá sportovní zákoutí od běžeckých drah přes trampolíny až po stolní tenis. A co je ještě více potěšující - všechny jsou používané,
   
mnohé jsou jako nedílná součást malých náměstíček a ulic. Máme pocit, že si to tu lidé užívají.
     Když se octneme v přístavu u moře, na chvilku zapomínáme, že je teprve začátek dubna. Vůně moře a slunce nad hlavou vás najednou posunout o čtvrt roku dále do léta. Je to příjemný pocit, který vám nádherně čistí hlavu. Přístav je plný jachet, které čekají jen vyrazit a nad nimi se do dálky oceánu dívá bronzová socha Kryštofa Kolumba.
     Snažím se nebýt jako všudypřítomní sběrači digitálních fotografií se "selfie" tyčkami nebo bez nich. Přímý pocit je nepřenositelný a pokud ho filtrujete přes hledáček foťáku nebo kamery, není to ono. Zrovna včera jsme se tohoto tématu dotkli s Jarkem. Datový odpad nám plní disky, flashky, cédéčka - a kolikrát - ruku na srdce - se k nim vracíme? Kde jsou ty časy, kdy jste měli ve foťáku barevný film a přemýšleli jste nad každým záběrem. A tak stejně jako se vracíme k živé hudbě - k její pravdivé formě, tak možná oprášíme i fotografie, které si můžeme podávat z ruky do ruky.
     Dnešní první Jarkův koncert je součástí mezinárodního festivalu autorské písně v kulturním centru Centre Artesa Tradicionarius.

Koncert začínal tentokrát netradičně až ve 22 hodin a sál byl vyprodaný.  Drtivou většinu publika tvořili Češi, Slováci, ale i Poláci a jak jinak - Španělé. Pro ně připravila Jana překlady velké části  Jarkových textů do španělštiny a ty pak byly promítány přímo nad pódiem - jako v opeře.
     Diváci reagovali velmi spontánně a bylo vidět, že se přišli na koncert pobavit a připomenout si v Jarkových písních domov. Jak už to známe z dřívějších zahraničních koncertů, publikum vnímá texty jinak než doma. Samozřejmě verš "a chtěl bych vidět Baník, jak poráží Barcelonu" z Jizvy na rtu byla u tohoto publika tak trochu trefou do černého. Jarek to velmi hezky později okomentoval, že ne všechny sny se vždy musí vyplnit - důležité je, že ten sen je.
     Dva z diváků se mi svěřili, že aby mohli vidět Jarka na koncertě, vypravili se na koncert až z Malorky. Vzpomněl jsem si na hasiče Jima Wilsonsa z Kuntucky, který před sedmi lety jel na Jarkův koncert v Denveru 400 mil.    

     Jarek má pravdu, když říká: "Palte, palte - živý koncert nevypálíte". A je asi jedno, jakým jazykem zpíváte, pokud to mezi pódiem a hledištěm jiskří.
 

Tomáš Linhart

  Dnešní foto   Najdi Roberta - 2. část   Video