předcházející den  

úterý - 14. 4. 2015

následující den

 

ON LINE ZPRAVODAJSTVÍ Z TURNÉ JAROMÍRA NOHAVICI VE ŠPANĚLSKU

 

GRANADA

 

 

   

14. 4. 2015

25° C

 

Robert fotí v ulicích Granady

nalétáno 1 353 km

najeto 2 930 km

Koncert Granada
15. 4. 2015 - 20 hod

Granada - univerzita Španělska 

     Opouštíme na dva dny Madrid a míříme 400 km opravdu na jih do historické Granady - největšího univerzitního města Španěska. Veze nás Vašek z našeho velvyslanectví. Přiznám se, že je to poprvé, kdy jedu v autě, které má červené diplomatické číslo začínající CD. Jarek rozvíjí myšlenku, proč nemůžeme na Janiném autě s kometou mít také označení CD - vždyť přece na každý koncert vozíme s sebou jeho cédéčka... Jsme ubezpečeni, že to opravdu nejde.
     Jana Dušková nám ještě líčí ohlasy na včerejší koncert, který u některých španělských diváků vedl k takové euforii, že jí říkali, že by chtěli být Čechy. Robert jen lakonicky poznamenává, že to také opravdu nejde.
     Cestou na jih je krajina zelenější a více zvlněná. Svahy ale nejsou porostlé lesy jako u nás, ale jsou plné pravidelných řad olivovníků. Španělsko je pověstné svou obrovskou produkcí oliv do celého světa. Míří dokonce i do Itálie, kde se dále zpracovávají. Olivový olej je alfou omegou jižní kuchyně a má i významný vliv na zdravotním stavu zdejší populace.
     Cestou na jih vidíme na odpočívadlech a v městských ulicích stále více palem. Nenechávají klidné Roberta, který je má rád jako fotografický objekt. Mám je také rád a jsou pro mě synonymem klidnějšího způsobu života. Možná je to jen zdání způsobené tím, že máme palmy spojené s časem dovolených u moře, ale něco na tom možná bude. Robert to v Granadě mezi palmami stručně česky definoval (poslechněte si).
     Po čtyřhodinové cestě vjíždíme do Granaday. Historicky se jedná o významné město, které bylo jako první v roce 711 dobyto Araby. Po osmi stech letech je zpátky ovládli křesťané. Bylo to v roce 1492, který je pro Španělsko velmi důležitý nejen z tohoto důvodu, ale i pro objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Jih Španělska je ale arabským vlivem poznamenaný dodnes a většina památek se dochovala do dnešních dní. Granada je toho největším důkazem. My ale míříme do Granady v souvislosti s dvacetiletým výročím bohemistiky na zdejší universitě. Každý rok opouští totiž granadskou univerzitu několik studentů bohemistiky.
     Už když vjíždíme do Granady, je patrné, že se jedná o univerzitní město - na ulicích potkáváte podstatně víc mladých lidí. A do areálu studentských kolejí (dá-li se to tak nazvat) míříme i my - budeme tam dva dny bydlet. Objekt má však daleko k současnému pojetím kolejí, jak je vnímáme u nás. Jedná se o areál, který je zasazený do kaskád zahrad, fontán a schodišť mezi kterými jsou zrekonstruované historické budovy s moderním, ale tradici ctícím vybavením.
     Genius loci je zde velmi silný, stejně tak i vůně rozkvetlých podloubí z keřů. Z oken a terasy jídelny máme neopakovatelný pohled na unikátní pevnost Alhambru (mimochodem stejně se jmenuje i zdejší pivo). Bohužel rezervace vstupenek se musí zajistit několik měsíců předem, takže nemáme šanci se do tohoto architektonického arabského skvostu podívat.
     V areálu kolejí nás přivítal profesor

češtiny Alejandro, který mimochodem hovoří (jak jinak) plynule česky. Pomáhá nám v úvodní orientaci při ubytování. Když ho Jarek poučí, že náš tým se dělí na mikiny, kameně a papíry, slíbí, že doporučí vhodnou náplň a adresy pro jednotlivé zájmové skupiny.
     Zatímco se ubytováváme, Kuba s Pavlem dojíždějí s technikou přímo do areálu campusu a prohlížejí zítřejší koncertní sál.
     S Robertem a Janou se vydáváme na zevrubnou prohlídku historického centra Granady. Je to doslova pastva pro fotografovo oko. Všude vnímáme pro nás velmi exotickou kombinaci arabského a křesťanského staletého vlivu. Nemůžeme všechno stihnout, ale užíváme si atmosféry křivolakých uliček, tržišť a překvapujících pohledů na Alhambru a město. To vše je umocněno takřka letním počasím končícího dne.
     Jarek s Robertem si pak nenechali ujít večerní televizní španělské derby. Už se na nás trochu projevuje únava, tak míříme do postele dříve než dosud. Zítra nás čeká poslední koncert tohoto turné.

Tomáš Linhart

 

P.S. Pokuste se dnes najít v ulicích Granady Janu Linkovou.
Omlouváme se za opožděné zpravodajství, ale máme bohužel problém s připojením k internetu.

Nezapomeňte se podívat na předcházející den - najdete tam nové video z Madridu.

  Dnešní foto  Najdi Janu - 4. část