předcházející den  

středa- čtvrtek - 15.-16. 4. 2015

 

 

ON LINE ZPRAVODAJSTVÍ Z TURNÉ JAROMÍRA NOHAVICI VE ŠPANĚLSKU

 

GRANADA

 

 

   

14. 4. 2015

24° C

 

Před odletem domů na letišti v Madridu (čtvrtek 16. 4. 2015)
Jana Dušková (velvyslanectví ČR v Madridu), Jana Linková (koncertní manažerka), Jarek Nohavica, Robert Kuśmierski (akordeon, klavír), dole Tomáš Linhart (webmaster, kameraman)

nalétáno 2 706 km

najeto 5 135 km

Koncert Granada
15. 4. 2015 - 19 hod

Od Granady až k nám... 

      Po nočních přeháňkách se ráno v Grandě opět vyčasilo. Pokouším se od rána vyřešit připojení k internetu, protože si nedokáži představit, že universitní zařízení by internet nemělo. Dostávám přihlašovací údaje, ale bohužel se mi nedaří zprovoznit všechny potřebné připojovací protokoly.
     Před polednem mě Jana Linková vysvobodí a vytáhne mě z pavučin netu na oběd. Potkáváme Jarka, který si chválí, že se mu podařilo sehnat zpěvník zhudebněných básní Federica García Lorcy. Tento slavný surrealistický básník zde žil od svých 9 let a studoval zde i střední školu a první léta na univerzitě literaturu a filozofii. Byl výjimečný ojedinělou kombinací avantgardních prvků s lidovou slovesností jižního Španělska – Andalusie.
      Robert se vypravil nad město k Alhambře a líčí nám, že i bez vstupenky toho viděl hodně. Mrzí mě, že jsem byl včera odhodlaný s ním jít a nakonec mě zlákala vidina připojení k internetu a odeslání dalšího zpravodajství. Z bezvýchodné situace mi nakonec pomohl Petr Šlechta, který zde pracuje na universitě a pomůže mi s připojením. Pak už je to otázka jen několika minut a nové zpravodajství je na webu.
 
     Dnešní koncert je součástí oslav dvacátého výročí výuky polštiny a češtiny na granadské universitě.     Dopoledne se koná k tomuto výročí i tisková konference za přítomnosti velvyslanců obou republik. Třešničkou na dortu má být večerní společný koncert Jarka Nohavici a polského zpěváka Krzysztofa Daukszewicze. Bohužel Krzysztof Daukszewicz se nakonec ze zdravotních důvodů nemůže koncertu účastnit a tak je celý koncert na Jarkovi a Robertovi. Ostatně jejich mezinárodní složení se přesně pro tento večer hodí.
     Koncert začíná dnes již v 19 hodin a vedle oficiálních hostů včetně naší velvyslankyně ve Španělsku paní Kateřiny Lukešové je Aula Magna plná studentů různých národností – těch, kteří se přijeli studovat češtinu nebo polštinu, nebo jsou z Česka, Slovenska nebo Polska. Pro španělsky hovořící jsou opět připraveny promítané překlady textů. Už od počátku je koncert nabitý emocemi – u některých spouští první české texty i slzy dojetí, publikum čeká na každé podnět pro zpívání, tleskání, pohupování se do rytmu. Připadám si jako před třiceti lety na Jarkových koncertech na vysokoškolských kolejích. Kde by se nám v té době snilo vyjet si studovat na Západ. Pro dnešní studenty je to jedna z možností, ale když je tak pozoruji, jejich srdce jsou stejná.

     Jedna ze studentek polštiny se po koncertě svěřuje, že se určitě začne učit i česky.
     Poslední den našeho španělského turné jsme již na cestě. Ráno v sedm hodin opouštíme za drobného deště Granadu a než se rozední, máme již značnou část cesty za sebou. Venca z našeho velvyslanectví řídí profesionálně za každého počasí a tak před dvanáctou hodinou vysedáme bez nejmenších problémů na madridském letišti. Ještě poslední společná fotka na rozloučenou a pak již míříme s Janou na náš let do Prahy a dvě hodiny po nás odlétá i Jarek s Robertem do Varšavy. Po snídani již vyrazili Kuba s Pavlem s koncertní technikou na dalekou pouť přes Francii domů. Tak šťastnou cestu, kluci.
     Podle vřelých ohlasů tušíme, že všechny čtyři koncerty zanechaly ve Španělsku velký dojem a zájem o Jarkovu tvorbu, ale i češtinu. Domluvili jsme se, že v nejbližší době připravíme na tomto webu i základ španělských stránek, které budou také obsahovat překlady španělských textů, jak byly promítány na koncertech. Díky všem, kteří na turné podíleli – stálo to za to. Takže možná – někdy příště.
Adiós España!

 

Tomáš Linhart

P.S. Soutěž Najdi Jarka-Roberta-Kubu-Janu-Pavla dnes končí. Těšíme se na vaše odpovědi.

  Dnešní foto  Najdi Pavla - 5. část   Video