Buď vítán (1989)

 

 Buď vítán
3. 9. 1994 | Helfštýn | 3:30 min
Text písně najdete v části Zpívám vlastní písně.

Výlet do Vídně v červenci 1989 byl pro mne jeden z nejkrásnějších zážitků mého tehdejšího 36ti letého života. Někdy na začátku prázdnin přišel kamarád Pepa, s kterým jsem už druhý rok jezdíval na společné koncerty, (dělal mi řidiče, předskokana, a parťáka na trudných folkových cestách) s tím, že jsme dostali pozvání z vídeňského spolku krajanů na koncertování, že to domlouvají nějací lidé kolem jeho známého.Těšil jsem se velmi.

Všechno to vypadalo velmi oficiálně a já měl naději, že se v té gorbačovovské době perestrojky podívám za hranice. Že snad potkám i toho, jehož písně jsem tak obdivoval, že mu snad řeknu, jak si ho vážím.A snad ho potěším i tím, že jsme na něho doma nezapomněli.

Co víc povídat. Celé mé nadšení, zážitky i průběh jsou zachyceny v autentickém fejetonu Vídeňský řízek s ananasem, který jsem si sepsal po návratu domů. Přečtěte si.

Musím samozřejmě podotknout, že už v polovině srpna, po návratu, si mne zavolali, jak to občas dělávali, pracovníci z karvinského STB na pohovor. Odmítnout je jsem se pokusil pod různými záminkami několikrát, ale když mi naznačili, že se na některé věci, mohou zeptat i někoho jiného, raději jsem na jejich schůzky chodil, abych ty své před všemocným obávaným molochem ochránil. Co jim řeknu, to jim řeknu a nic důležitého ze mne stejně nevytáhnou.

A tak existuje ještě jeden záznam z tohoto vídeňského výletu. I ten si dnes můžete přečíst. Po 17 letech mi ho v malé pražské hospůdce dal k přečtení novinář z Respektu, který mne chtěl požádat o několik vysvětlujících slov k chystanému článku o otevírání archivu státní bezpečnosti. Nakonec z toho byl velký profilový článek o mně.

Když jsem těmi šesti žlutými stránkami z archivu STB poprvé nevěřícně listoval, pochopil jsem, jak hluboký a bezedný je močál naší minulosti, močál lemovaný směrníky a rozcestníky STB a jejich metodami.

Co tady dnes někomu vysvětlovat, co jsem řekl, co jsem neřekl, na co jsem odpověděl a co smlčel, jak jsem nebyl úkolován, natož služebně vyslán. Co se tady zaklínat, že bych některé věty v životě nevypustil z úst, co popisovat, jak nemám tušení, kde a kdy ten záznam vznikl. Co tady vysvětlovat nad papíry sepsanými oním kapitánem kdovíkdy pak v poklidu jeho kanceláře, už beze mne, bez mého podpisu, papíry, které se objevují jako na zavolanou z propadliště dějin. Jednou , před lety jsem buď jak buď s tím člověkem seděl u jednoho stolu a basta – dobře mi tak – a tomuhle všemu, co tu teď povídám, lidé buď uvěří anebo neuvěří. Je to jako s tou pravdou, co lež u ní přenocovala.

Vám všem, kteří jste mé písně poslouchali a dodnes posloucháte, vám, kterým snad mé písně pomáhaly nebo pomáhají, je věnován tento můj Archiv pod lupou. Já ho dopíšu, dá -li zdraví. Je to můj ústav národní paměti. Archiv písní, vzpomínek, dokumentů, fotek, článků. Vše podepsáno mým životem. Nechť se tedy stanu ozvučnou skříní nejen sebe, ale i doby, v níž jsem žil. Ať tedy zazním všemi tóny čistými i falešnými, když už mne ten úděl potkal.

 

Bál jsem se v 80. letech odmítat pozvání k pohovoru s kapitánem STB, hrozilo mnohé vyslovené i nevyslovené. Obdivuji hluboce ty, kdož se té hrozby nezalekli.. Dnes už se nebojím. Hrozí jen poštěkávání chatujících čtenářů, reportáže televizí skrytou kamerou zpoza plotu, komolení mého jména v novinách a hanlivé písně. K žádnému pohovoru, páni novináři, už s vámi nepůjdu. Až k tomu poslednímu, s ním. A ten nemine nikoho z nás.

 

Karel Kryl a Jaromír Nohavica ve Vídni
ukázka z cyklu ČT Legendy folku a country – poprvé setkání na společném pódiu, komentář Jarka Nohavici
31. 7. 1989 | divadélko Jury Soyfera ve Vídni | 0:54 min | © ČT

Buď vítán
1990 | 2:21 min
Zdroj: dobové vysílání ČT, přepis VHS |© Jaromír Nohavica