Dárky  (1981)

 

Dárky
U-klub Olomouc | podzim 1994
Text písně najdete v části Zpívám svoje písně

 

Když už má člověk na tomhle světě za sebou nějakých padesát prožitých Vánoc, těžko se přinutí k jímavým slovům plným ušlechtilé atmosféry vánočních koled, zpívaných andílky s rozzářenýma očima v obláčku vůně křehkého vánočního pečiva.

Sorry.

Člověk si chce koupit v těchto dnech jogurt, nějakou tu minerálku a pár kusů ovoce (protože drží dietu) a v malých útulných havlovských obchůdcích je na dveřích napsáno PŘIJDU HNED, JSEM NA POŠTĚ a v těch velkých, povinně nenáviděných kapitalistických hypermarketech se neprodere ani k vozíku, natož do první řady dlouhé kolony nakupujících závodníků formule jedna. Z ampliónů Vám do ucha řvou, že Vááááánoce přicházejí, a přitom jim nejde o nic jiného, než Vám vecpat do tašky nějakou zbytečnost a vyrvat z kapsy Vaše těžce vydělané peníze. Dnes to převážou mašlí, vetknou do toho jmelí a přilepí na to vatu jako sníh – a za čtrnáct dní bude na Vás tatáž zbytečnost ( už nepřevázaná ) zírat zpod transparentu KRACH CEN, TOTÁLNÍ VÝPRODEJ. A na náměstích pod křivými velesmrky zpívají peruáští Inkové zabalení do koberců své El kondor pasy.
To si pište, že v televizi se bude zase mezi kopami koled producírovat pyšná princezna s obuškem z pytle ven, povypráví nám něco kamarád Mirek Donutil nebo nesmrtelný Vladimír Menšík, proběhne vánoční turnaj v pingpongu, na charitativním koncertu pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí a naplní kasičku pro dobré účely. Z filmů očekávám něco amerického, neboť každý druhý jejich film končí Vánocemi v kostele a větami : Mám tě rád, synu (dcero). Já tebe taky, tati (mami), jste mi blízcí. To si pište, že se budou péct dobroty nejen na stanici Paprika, ale možná i na nějakém pornokanálu, který ovšem nejsem oprávněn sledovat. To si pište, že sněhu bude buď málo nebo moc a hlavně, už to nebudou Vánoce jako kdysi.

Začínám být nevrlý jak pan Vaculík. Ale nedivte se, prožil jsem si už více než padesát Vánoc a to máte podobné jako s učitelkami. Ty by podle mého měly po 20 letech prožitých ve škole odejít se slávou a s tučným odstupným na zasloužený odpočinek. Co se týče Vánoc, mám také právo na klid.

Jen těch dárků, co jsem už porozdával.
Jen těch dárků, co jsem už dostal.
Jen těch betlémů, které jsem povystřihoval.
Jen těch kaprů, co jsem nepozabíjel.
Jen těch oslátek, která jsem nakrmil.

Jen těch vláčků, které se mi zkazily hned pod stromečkem, těch F.L.Věků, které jsem dostal místo Mayovek, těch nepadnoucích košil, které se už nedaly vyměnit a musely se celý rok s úsměvem nosit, těch vánočních přání, která jsem zapomněl odeslat.
Jen těch písní, co jsem už o jímavé atmosféře konce roku složil.
Stačilo.
Raději už budu o Vánocích mlčet a číst si Ladovu Moji abecedu jako před padesáti lety.

 

Panna na oslu jede
3. 9. 1994 | Helfštýn | 2:31 min

Sanctus
Společně s Lenkou Slabou na folkové České mši vánoční
Nahráno v srpnu – září 1993 | 2:07 min

 

Panna na oslu jede
ukázka z televizního pořadu Šťastné a veselé | 0:29 min
© ČT Brno, 1992 | Režie: Vojtěch Fatka

V půlnoční hodinu
ukázka z televizního pořadu Šťastné a veselé | 1:14 min
© ČT Brno, 1992 | Režie: Vojtěch Fatka

Den přeslavný
ukázka z televizního pořadu Šťastné a veselé 0:35 min
© ČT Brno, 1992 | Režie: Vojtěch Fatka

Maria Panna
amatérská nahrávka pořízená na společném koncertním turné se skupinou Čechomor | 25. 8. 2001 | Okoř | 0:52 min
Kamera: © Tomáš Linhart, 2001