Kývací plyšový pes (1983)

 

Kývací plyšový pes
9. 12. 1983 | Praha, klub Na Petynce | 2:58 min
Text písně najdete v části Zpívám svoje písně.

Píseň Kývací plyšový pes byla oblíbenou písní manželů Náhlíkových a Standy Zárybnického. Tohle rakovnické „hnízdo“ z poloviny 80.let Vám přibližují fotografie. Standa Zárybnický zvaný Houla onu píseň dokonce zveřejnil jako úplně první. V létě 1984. Ve svém strojem psaném bulletinu Poportýr.
Spával jsem u Standy po koncertech v Rakovníku, a byly to bohatýrské doby, jak vidno z plně obsazeného stolu. Těch flašek je tam 7. Průhledná bílá láhev přede mnou byla plná vodky. Nad námi na stěně trůní pan Suchý, respektive jeho ruce podpírající tvář. Druhá fotografie se váže k dnešní písni ještě těsněji. Zpívám na ni Strunce a Vokounovi (tak se manželům Náhlíkovým tehdy říkalo a možná říká i dodnes) a jsem si jist, že právě Kývacího plyšového psa. Můj zpěvník je otevřen v půlce u písmena K a matně rozeznávám obrysy 4 slok.
Píseň jsem nehrával příliš rád a když už , museli mě k ní spíše přemlouvat. Jako kytarový samouk jsem si vymyslel kytarový gryf, sice snadný, ale tzv. jdoucí proti prstům. Na koncertech jsem ho pravidelně kazil.

K samotné hračce z plyše, která se hýbala, když auto jelo, a která mi byla inspirací k písni, bych doplnil jen tolik, že jsem ji nikdy nevlastnil, jelikož jsem neměl do roku 1991 ani auto ani řidičák. A o písni víte vše.