Třiatřicet (1986)

 

Třiatřicet
21. 4. 1986 | Divadlo Slaný | 3:14 min
Text písně najdete v části Zpívám svoje písně.

TROJKY NA KONCI

3 ROKY – Na koloběžce (Opava)
Dítě

Maminka mi zpívá před spaním své oblíbené valašské lidové, hlavně jak Zabili Janoška v hoře pod lopušu. Táta hrává o víkendech na housle s malým orchestrem Na rybíčku. Já mám jiné starosti. Vnímám a rostu. A jezdím na koloběžce. Heligonka leží na skříni vpravo mimo rámec fotky.

© Jaromír Nohavica

 

13 LET – Na vřesinském koupališti s rodinou (Ostrava-Poruba)
Školák

To léto mi táta kupuje za 115 Kč kytaru. Zkouším první akordy. Začínám Ami s přesunem prsteníčku do C dur. Brzy přidávám D dur. A z těchto tří amatérsky zvládnutých hmatů poskládám za půl hodiny svou první písničku Přej si co chceš. Vřesinské koupaliště je zanedlouho, v partě spolužáků, místem prvních veřejných pokusů.

© Jaromír Nohavica

23 LET – Na vojně (Uherské Hradiště VÚ 5849)
Vojín základní služby

Vyslaný na Armádní soutěž umělecké tvorby do Hrdel, soutěžím v konkurenci 9 interpretů. Závěrečná tabulka pořadí uvádí jen prvních 8. Politruk je informován o mé ideově neujasněné tvorbě. Bez zlého či postranního úmyslu jsem sestavil své pásmo tak, že vrcholilo písní Přelezl jsem plot, jejíž vyznění je zřetelné i z blesku v očích,

 

 

 

33 LET – Na pódiu ( Svojšický letorost)
Folkový zpěvák s kytarou

Už třetí rok tulák po Československé socialistické republice, po klubech SSM, kulturních domech, festivalech, soukromých koncertech, hraních u ohňů, narozeninových oslavách, křtinách, večírcích a mejdanech. Piják hvězd a jiných alkoholů v Kristových letech, který se právě chystá ve Svojšicích na tamním letorostu zazpívat svou novinku Třiatřicet.

© Jaromír Nohavica

 

 

43 LET – Na natáčení Divného století (Jablonec)
Písničkář

Natáčím 5. album. Písně napsané v Českém Těšíně, v malém soukromém epicentru bolavé střední Evropy, si troufám nahrát s kamarády muzikanty v košatějším aranžmá. Jedním ze spoluhráčů je i Karel Plíhal. Nahrávání Potulných kejklířů v jabloneckém studiu u Mirka Kluse probíhalo na počátku září, které bylo teplé.

Foto © Patrik Demko

53 LET – Na návštěvě u Mozarta (Ostrava- Mariánské Hory)

Libretista

S neskromným pocitem pýchy, že už umím a proto můžu, pokládám partituru Mozartovy Cosi fan tutte na pracovní stůl po své pravici, doslovný překlad po levici a sám usazen ve středu vrhám se do přebásnění opery. Překládaje árii za árií , dobrodružství končím po sedmi měsících.

 

 

 

Průvodní slovo k písni Třiatřicet
21. 4. 1986 | Divadlo Slaný |  1:00 min