Nohavica: Hraji už 23 let. Myslím, že přišla chvíle, abych natočil DVD
MF DNES – 23. 5. 2006

Až pět tisíc posluchačů vytvoří prostředí pro koncert v ostravské hale Karolina, na kterém písničkář Jaromír Nohavica natočí své první DVD. Vstupenky na vystoupení, jež se uskuteční 29. června, budou v předprodeji 7. června od 10 hodin. Pořadatelé z agentury Petarda předpokládají, že koncert bude rychle vyprodán, stejně jako všechna Nohavicova vystoupení na současném turné po Česku. Každý si bude moci pořídit maximálně šest lístků v ceně 250 korun za jeden.

„Koncertuji už třiadvacet let. Myslím, že přišla chvíle, abych natočil DVD. Přemýšlel jsem o sálech nebo amfiteátrech, které znám. Nakonec jsem se rozhodl, že koncert natočím doma v Ostravě,“ řekl Nohavica, který zabalí své DVD do jednoho balíčku s koncertním cédéčkem. „Na pódiu budu jen já, moje kytara, heligonka a mé písně,“ dodal Nohavica, který teprve promýšlí dramaturgii koncertu. Rozhodne se však pro písně, které si lidé budou moci zazpívat s ním. Na DVD chce Nohavica zachytit hlavně atmosféru, při které se publikum stane nedílnou součástí jeho hudby. Připraví si také písňové novinky. „Stále píšu nové věci. Ovšem některé z nich nejsou tak nosné, aby se hrály na koncertu. Budu o tom ještě uvažovat. Zatím se kolem mě neděje nic, co by převálcovalo Ladovskou zimu,“ řekl Nohavica v narážce na píseň o dlouhé zimě 2005/2006, již umístil na svou internetovou stránku. „A malé facky mě nezajímají,“ dodal písničkář, pro kterého není inspirací ani nedávná srážka mezi Miroslavem Mackem a Davidem Rathem. Politika mu však lhostejná není. „Všichni, kdo mě znají, mohou s devětadevadesátiprocentní jistotou tipovat, koho budu volit. Moje barva je modrá,“ vysvětlil Nohavica.

Pro natáčení DVD a CD, které vydá vlastním nákladem, chce Nohavica využít služeb polského režiséra Jacka Divošského. „Vážím si práce českých filmových štábů, ale nyní jsem poprosil přátele z Polska. Jejich přístup je trochu jiný. Myslím, že bude zajímavé, když se na koncert podívají svýma očima,“ řekl Nohavica, který bude své DVD a CD prodávat také v Polsku. Má zde solidní a rozrůstající se fanouškovskou základnu, ostatně jeho DVD bude patrně opatřeno polskými i anglickými titulky.
V Česku chce Nohavica hlavně koncertovat. Na srpen plánuje vystoupení pod širým nebem pro čtyři až pět tisíc lidí. „Zatím nevím přesně, kde budu vystupovat. Přemýšlím o místech, která mám rád, jako je Rábí, Okoř, Telč, Strážnice nebo Hradec nad Moravicí,“ řekl písničkář, který se na podzim přesune do Brna. Zde by chtěl během týdne odehrát sérii koncertů a užít si při tom město.

Podobným způsobem Nohavica postupoval letos v lednu v Praze a při koncertech v Lucerně nebo v Klicperově divadle natočil internetové album Pražská pálená, složené z živých písní. Titul si zdarma stáhlo a vypálilo asi 60 tisíc lidí, kteří album poskytli svým známým. Nohavica odhaduje, že celkem se mezi jeho posluchači rozšířilo 300 tisíc kopií Pražské pálené. „Tahle deska je srovnatelná se všemi ostatními. Nevím, jestli se k tomuto způsobu natáčení vrátím. Bylo to jedinečné v místě i čase. Těžko asi udělám Brněnskou nebo Ostravskou pálenou,“ dodal Nohavica.

 

Vladimír Vlasák
Zdroj: Mladá fronta DNES