Nohavicovu písničku Ladovská zima si lidé posílají mailem
ČESKÉNOVINY.CZ – 13. 3. 2006

V Praze kalamita jak na Sibiři: tři centimetry sněhu – a u Muzea čtyři!, zpívá písničkář Jaromír Nohavica ve svém satirickém songu Ladovská zima. Čtyřminutová písnička, kterou si lidé po republice s potěšením a nadšením vzájemně posílají e-mailem a na potkání z ní citují, je i v polovině března ještě stále aktuální. Také v Praze napadl v neděli opět sníh a je ho rozhodně víc než tři centimetry.
Ladovskou zimu, zaznamenanou 12. února na koncertě v Hranicích, umístil Nohavica na své internetové stránky do rubriky Písničkový blog. Reaguje v ní neodolatelným ostravským nářečím na dlouhé mrazy, nebývalou sněhovou nadílku a na smíšené pocity, které z toho Češi po čtyřech měsících mají. Zmiňuje střechy padající pod tíhou sněhu, překvapené silničáře, „zamrzlé pendolino“ i děti, které už „sáňkují jen z povinnosti“.
„Jsou pocity a nálady, které si přímo říkají o reflexi. Jak jinak než hudební…,“ píše v komentáři. Životnost jednotlivých stránek tohoto „zápisníku hudebních fejetonů“ bude podle něj různá – měřítkem bude chuť lidí se k nim vracet.

Nohavicův blog obsahuje zatím tři písničky, které lze volně stahnout. „Ladovská zima je fakt geniální song, přesně vystihuje klima ‚zima 06‘. Super. Smíchy mi tekly slzy.“ „Super, super, som šťastný ako blcha.“ „Jarek prostě umí.“ To je jen několik z ohlasů, které lze najít na nejrůznějších místech na internetu. Na adrese http://zpevnik.folktime.cz/song.php?id=6396 je i text a akordy.

Populární písničkář umístil na své internetové stránky volně ke stažení také album nazvané Pražská pálená. Obsahuje dvě desítky písní z lednových koncertů v Praze. Možnost stáhnout si písničky využívají tisíce lidí. Stejný zájem je i o jeho další koncerty. „Průměrně 400 lístků je pryč třeba i během hodiny,“ píše na internetu Nohavicova manažerka Jana Linková, když se omlouvá jeho příznivcům, na které se nedostalo.

O Jarkovy koncerty je podle ní „naprosto šílený zájem – a on je jen jeden“. Jediný způsob, jak vyhovět všem, je zřejmě jezdit po sportovních halách, ale to nechceme, dodává.

 

ČTK
Zdroj: ČESKÉNOVINY.CZ