Nový park pokřtil Nohavica
DOBRÝ DEN – 20.9.2010

Uherské Hradiště má nový městský park Za Plotem. Vyrostl v rozlehlém areálu bývalé vojenské střelnice a radní se při jeho názvu inspirovali dílem písničkáře Jaromíra Nohavici, který v hradišťských kasárnách sloužil a za jejich zdmi složil píseň Přelezl jsem plot.

„Když se o pojmenování parku po jeho písni dověděl, byl doslova nadšen. A tak přijel nejen na sobotní slavnostní otevření, ale ještě městu věnoval koncert,“ potěšilo Stanislava Blahu, místostarostu Uh. Hradiště.

„Kromě dobře známých hitů jsem vytáhl z repertoáru i písně dávno neslyšené, které jsem složil právě na vojně v Uherském Hradišti,“ svěřil se sedmapadesátiletý Jaromír Nohavica.

Text jeho písně Přelezl jsem plot se objeví i na pamětní desce. Inspiraci pro pojmenování nového městského parku názvoslovná komise rady města hledala v anketě veřejnosti. A úspěšně. „Autorem názvu Za Plotem je Jana Novotná. U zastupitelů však prošel až napodruhé, když dostal kouzlo Nohavicova příběhu,“ prozradil Blaha.

Park o rozloze půldruhého hektaru vznikl proměnou bývalé vojenské střelnice za necelé čtyři měsíce. Ještě v dubnu totiž nabízel žalostný pohled. „Černé skládky a polorozpadlé vojenské objekty – sklad, věž, betonové zákopy a základy bývalých budov, včetně komunikací, jsou už minulostí. Na jejich místě je zeleň, lavičky a vybavení pro maminky s dětmi, seniory a obyvatele okolních bytových domů,“ uvedl Květoslav Tichavský, místostarosta Uh. Hradiště. Po demolici cvičné střelnice, řídící věže, zákopů a učeben zahradníci na jejich místě vysadili 145 stromů, 134 keřů, 1 425 trvalek.

Výstavba parku Za Plotem si vyžádala 6,2 milionu korun, z Evropské unie město získalo 4,7 milionu.

 

ceh
Zdroj: iDobryDen.cz