Šumná procházka Těšínem
TĚŠÍNSKÉ LISTY – 1/3

Již plné tři roky uvádí Těšínské divadlo společný projekt obou scén, a to veleúspěšné představení Těšínské niebo. K jeho třetím narozeninám připravili jeho tvůrci spolu s vedením Těšínského divadla a Městem Český Těšín „šumnou procházku“ Českým Těšínem.
Téměř stovka nadšenců se první květnovou neděli nedala odradit sychravým počasím a nechala se doprovázet herci Těšínského divadla po historicky významných těšínských budovách, spolu s výkladem historika architektury Martina Strakoše. V průběhu „sentimentální plenérové rallye“, jak autoři této myšlenky akci nazvali, se návštěvníci dozvěděli spoustu zajímavostí o budovách, kterých si mnohdy ani nevšimneme. Odborný výklad zpestřovali herci krátkými vstupy ze hry samotné, čímž dali celé akci skutečně sentimentální nádech. Kdo vydržel až do konce tříhodinové procházky, byl odměněn nejen výborným pečeným seletem, ale také návštěvou Jarka Nohavici, který se postaral o příjemné zakončení celé akce ve zkušebně Těšínského divadla.
Divadelní inscenace vychází z dílny Renaty Putzlacher a Radovana Lipuse jakožto autorů scénáře, v příjemné kombinaci s písněmi Jarka Nohavici v aranžmá Tomáše Kočka. Jak nám sdělila náměstkyně ředitele Těšínského divadla paní Iris Heclová, doposud se odehrálo 111 repríz, z nichž 63 přímo na prknech Těšínského divadla. Hru již shlédlo přes 45 tisíc diváků. Kromě Těšína se hrálo nejen v dalších městech našeho regionu, na festivalech v Praze, Brně, Hradci Králové a v Litomyšli, ale i v Děčíně, Ústí nad Orlicí, Táboře či Příbrami. Herci vyjeli s představením i za hranice republiky, konkrétně do Varšavy, Lodži či Zieloné Góry nebo slovenského Martina. Nutno podotknout, že Těšínské niebo dodnes vyprodává sál našeho divadla.
Jak se vyjádřila Małgorzata Pikus, která ve hře ztvárňuje například roli bláznivé Markéty, hercům se hraje skutečně výborně, protože jak tvrdí, „divadlo je o předávání energie mezi herci a publikem. Je to jako spojitá nádoba; pokud publikum reaguje nadšeně, je to hnací síla pro herce, aby pro publikum připravili skutečný zážitek.“ Podle Małgorzaty Pikus není zásadní rozdíl mezi reakcemi publika ve Slezsku, v Čechách či v centrálním Polsku, přestože jde o téma regionálně specifické. „Jakoby publikum reagovalo spíše na celkovou atmosféru představení, není to jen v porozumění textům. Celé hře dodává osobitý ráz také hudba Jarka Nohavici, který má spousty milovníků nejen v Čechách, ale i v Polsku, a možná právě tito lidé tvoří převážnou většinu tamějšího publika,“ dodává Pikus.

 

Zdroj: Těšínské listy