Zbojnický muzikál bude mít premiéru
PRÁVO – 2. 2. 2007

Po více než třiceti letech dorazil na pardubickou scénu slavný komediální muzikál polských autorů Kateřiny Gärtnerové a Ernesta Brylla Malované na skle. Východočeské divadlo Pardubice jeho premiéru uvede v režii Jiřího Seydlera 3. a 4. února.

Je to o Jánošíkovi

„Je to o Jánošíkovi, přestože se v tomto poetickém muzikálu hlavní hrdina jmenuje Janík. Zvolili jsme folkloristickou tvář představení,“ řekl Právu režisér Seydler. „Muzikálu už je vlastně 37 let. Pro nás se stal přitažlivým, až když jej přebásnil Jarek Nohavica. Ta jeho verze je prostě úžasná,“ dodal dramaturg VČD Martin Fahrner.
Premiéra na prknech divadla má malý předstih proti plánu, většinou se ale nebude hrát na scéně městského divadla, od května budou moci návštěvníci vidět muzikál pod širým nebem. Scéna nebude tentokrát vytvořena na nádvoří hradu Kunětická hora, ale pod ním na louce vyroste rondel s přírodní scénou a jen zdánlivě nepohodlným posezením pro diváky.
„Důvod je jednoduchý, hrad Kunětická hora se bude rekonstruovat,“ poznamenal Petr Dohnal, ředitel VČD. „Nakonec zbojníci na hradě, to je přece jen trochu nonsens. Ani nejlepší scénograf nevymyslí lepší kulisu pro takové představení než hvězdy, trávu a stromy,“ dodal Seydler.
„Navíc text zjednodušeně, naivisticky až pohádkově zachází s takovými věcmi, jako jsou loupežnictví, láska, nebo smrt. Takže všechno musí být mírně nadnesené, odlehčené a na přesných vahách nastylizované. To není legrace, to je těžká práce pro režiséra, pro choreografa i pro herce, a pro ty asi především,“ přemítal těsně před páteční generálkou režisér. Měl prokazatelně trému, protože Malované na skle má za sebou mnoho úspěšných inscenací a lze porovnávat. 

Dočolomanského salta

„V Bratislavě se s malými přestávkami Malované na skle hrálo 30 let. A ve stejném obsazení. Dočolomanský metal salta i sedmapadesátiletý,“ upozornila dramaturgyně VČD Jana Uherová. Tak dlouhý život Zbojnická komedie se zpěvy zřejmě v Pardubicích mít nebude, ale přesto zřejmě bude patřit k nejúspěšnějším inscenacím.

 

Zdeněk Seiner
Zdroj: PRÁVO, Regionální mutace- Východní Čechy