Jaromír Nohavica nikomu neublížil
PLZEŇSKÝ DENÍK – 20. 6. 2006

Máme Jarka pořád rádi, on nikoho neudával! Takto velmi rozhodně hájí mnozí folkoví zpěváci a příznivci skvělého českého písničkáře a básníka Jaromíra Nohavicu, který se nedávno rozhodl poodhalit svoji spolupráci s StB dosud opředenou mnoha tajemstvími. Zpěvák Jaroslav Samson Lenk ani teď nevěří v Nohavicovo udavačství. „Pamatuji si, že na Portě v Plzni zahrál v roce 1988 písničky, které měl zakázané, a policie, tehdy VB, ho rovnou odvezla z města, a zakázala mu se vrátit. On přesto zase přijel a hrál pro lidi jen tak,“ vzpomíná Lenk, který dodal, že spolupráce s StB mohla být i nevědomá. Písničkáři podle něj často vysedávali v hospodách s různými lidmi a mezi nimi nebyly jen spřízněné duše, ale také práskači.

Další písničkáři, kteří chtěli zůstat v anonymitě, upozornili na to, že StB používala brutální nevybíravé prostředky, aby přiměla člověka ke spolupráci a takovým tlakům bylo velmi těžké odolat. Tak se hájil i Nohavica, estébáci mu prý hrozili, že ublíží jeho rodině a hlavně jeho tehdy těžce nemocné matce. Kdo zná způsoby komunistické obdoby nacistického gestapa, tak ví, že se neštítili žádných metod. Pouze jeden z oslovených folkařů uvedl, že spolupráce se státní bezpečností se dala odmítnout rozhodným postojem, a on, že to dokázal. V bibli je psáno: „nesuďte, abyste nebyli souzeni“. A to se hodí i pro Nohavicovu kauzu. Těžko mu mohou vyčítat jeho spolupráci ti, kteří chodili do prvomájových průvodů, volili kandidáty Národní fronty, a po večerech nadávali v hospodách nebo doma u televize na komunisty, což bylo jejich největší hrdinství. Jinak ovšem byli ukázkou typického zbabělého totalitního čecháčka, který nebyl na seznamech jenom proto, že ho tajná komunistická policie nepotřebovala. Nohavicovou tragédií bylo to, že si neuvědomil dosah toho, co udělal. On podepsal smlouvu s ďáblem, a věřil tomu, že to s ním nějak skoulí. Nepochopil, že to je úkol nadlidský a prakticky nemožný.

Je ovšem fakt, že písničkářova spolupráce nikoho nepoškodila. Zprávy o tom, jak se daří v emigraci Karlu Krylovi či Pavlu Kohoutovi, byly o ničem. Za zamyšlení stojí i to, že se až příliš zabýváme spolupracovníky bývalé Státní bezpečnosti, ale členové této zločinecké organizace, kteří byli hlavní příčinou zla, nikoho nezajímají. Přitom to byli oni, kdo ve jménu zrůdného komunistického režimu ničili osudy lidí. Ti hlavně by měli být morálně odsouzeni, když de iure se k tomu česká justice nemá a české soudy procesy s bývalými estébáky pod malichernými záminkami často odkládají.

Jarku! Tvé hity jako Kometa, Sarajevo či Divoké koně jsou nádherné a lidi je budou mít pořád rádi. Jako člověk jsi udělal chybu, o svoji spolupráci se silami zla jsi měl promluvit dříve, ale přesto jsi i totalitnímu režimu dokázal vzdorovat více než mnozí z nás. A opět připomenu biblický citát, kdy Ježíš Kristus nedovolil farizejům kamenovat cizoložnici se slovy: „Kdo z vás je bez hříchu, první hoď kamenem.“

 

Jan Ziegler
Zdroj: PLZEŇSKÝ DENÍK