Jeho Ostravané mu rozumějí. Nohavica vyprodal s Mozartem na Nový rok divadlo
iHNED.CZ – 1. 1.2010

Inspiroval se novoročními koncerty vídeňských filharmoniků a přivedl Mozarta do Ostravy. Jaromír Nohavica slavil s projektem Mozart česky první velký úspěch roku 2010.
Ostravský písničkář Jaromír Nohavica vyprodal letošní premiérové představení Národního divadla moravskoslezského. Nohavica v něm byl průvodcem speciálního koncertu Mozart česky.
Známý písničkář a textař, který přebásnil libreta ke třem Mozartovým operám, v něm postupně uváděl ukázky z Cosi fan tutte, Potrestaného prostopášníka aneb Dona Giovanniho a Figarovy svatby.
Na jevišti Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě ho doprovázeli sólisté, hosté a operní orchestr Národního divadla moravskoslezského. Návštěvníci se díky Nohavicovu unikátnímu vyprávěcímu talentu výborně bavili.
Nohavica na přebásnění pro ostravskou operu postupně pracoval od roku 2005. „Výběr jsem udělal tak, aby byl koncert co nejpestřejší a všichni, s nimiž jsem spolupracoval, si mohli zazpívat,“ řekl ČTK před koncertem Nohavica.
Inspiraci pro koncert toho nejlepšího z Mozartových oper čerpal Nohavica z novoročních koncertů vídeňských filharmoniků. „Řekl jsem si, že by nebylo špatné, aby obdobná tradice vznikla v Ostravě. Když jsem s tímto nápadem přišel za divadelníky, byli velmi nadšení,“ vzpomínal písničkář. Koncert osobně považuje, slovy klasika, za hezkou tečku za trilogií Mozart-Nohavica-ostravská opera.
„Respektive Luděk Golat, který byl za všemi třemi operami i mými překlady. Proto mu je tento koncert věnován,“ řekl Nohavica. Golat je bývalý ředitel NDM.

 

Žádná nota nesmí spadnout pod stůl

Nad Mozartovými operami strávil Nohavica několik let. Pomyslnou trilogii uzavřel přebásněním Figarovy svatby, která měla premiéru loni začátkem března. Pro Nohavicu to byly nádherné obohacující roky strávené s géniem.
„Bloudil jsem v notách, hledal slova. Mým úkolem bylo, aby žádná Mozartova nota nespadla pod stůl,“ řekl již dříve ČTK.
Repríza speciálního koncertu Mozart česky se koná v neděli 3. ledna opět na jevišti Divadla Antonína Dvořáka. I toto představení je již beznadějně vyprodáno.

 

ČTK
Zdroj: iHNED.CZ