Kvůli vstupenkám na Nohavicu čekali lidé ve frontě už od pěti ráno
IDNES.CZ – 30. 9. 2013

I ve čtyři hodiny ráno vstávali v sobotu lidé, aby měli jistotu, že seženou lístky na jeden z listopadových koncertů písničkáře Jarka Nohavici v Plzni. U infocentra na náměstí Republiky, kde předprodej začínal v devět hodin, stáli zájemci už před pátou, 1300 vstupenek bylo vyprodáno za dvě hodiny a 13 minut.

Teploměr v sobotu před pátou hodinou ráno ukazoval jen pár desetin stupně nad nulou, když k infocentru přicházela tmavovlasá dívka. Byla první, která přišla ještě za tmy vystát frontu na lístky. Chtěla mít jistotu, že 24. listopadu bude v plzeňském sále Měšťanské besedy na koncertě písničkáře Jarka Nohavici.

Vstupenky na dva koncerty, které se uskuteční 24. a 25. listopadu, nebylo možné rezervovat. Každý si musel maximálně šest lístků prodávaných jednomu zájemci poctivě vystát. Postupně se z mlhy vynořovali další a další lidé. Čím víc se blížila devátá hodina, kdy prodejna vstupenek otevírá, tím rychleji se fronta natahovala.

„My v Ejpovicích jsme vstávali ve čtyři hodiny ráno, abychom si koupili lístky. Nohavica za to stojí,“ říká Miloš Čekan, který byl v první pětici nejdéle čekajících. Na hlavě se mu vyjímal kožený kovbojský klobouk, sem tam usrkl z láhve piva. Čekání si lidé na začátku fronty krátili zpíváním Nohavicových songů, jeden ze zájemců o lístky přišel s kytarou a hrál na ni. Nikdo si nestěžoval na zimu, zahřívali se třeba čajem, který si přinesli do fronty.

Miloš Čekan vysvětlil, že na Nohavicově vystoupení byl naposledy před 29 roky. „Nohavica je jedinečný. Není zbabělec, který utekl. Já ho naživo viděl naposledy na Portě v roce 1984, ale poslouchám ho celou dobu. Není to sráč, on je výborný člověk. V dnešní době je velmi problematické prosadit básně. Když je dáte do formy písní, osloví to mladé i staré lidi, kteří milují nějakou pravdu. Nevím, co bych k tomu víc řekl,“ hodnotí Nohavicu Miloš Čekan.

Do deváté hodiny zbývá pár minut. Lidé kontrolují hodinky nebo velké rafičky na věži katedrály svatého Bartoloměje. Odhadují, jak dlouho budou ještě čekat. Z fontány na rohu náměstí u Pražské ulice dopadá do bazénů voda, okolí se halí do oparu. V něm mizí i konec fronty. Fronta lidí v několikastupech se táhla kolem radnice až k sedmdesát metrů vzdálené prodejně modelářských potřeb.

Jen o něco málo kratší fronta byla u Měšťanské besedy, v jejímž nitru bylo druhé předprodejní místo. Téměř 1 300 vstupenek skoupili lidé za 133 minut, na mnoho ze zájemců se i tak nedostalo.

Nadšení Nohavicou je srovnatelné s poblázněním způsobeným plzeňskými fotbalisty. Třetí rok za sebou hrají evropské poháry, podruhé se probojovali do základní skupiny Ligy mistrů. Letos poprvé hrají duely nejprestižnější milionářské soutěže na stadionu v Plzni.

Kvůli lístkům na zápasy s Bayernem Mnichov, CSKA Moskva a Manchesterem City bivakovali největší nadšenci před pokladnami v Plzni dvě noci.

 

Autor: Petr Ježek
Zdroj: idnes.cz