Sedmnáct zastavení Jarka
MF DNES – 15. 9. 2006

Jaromír Nohavica včera v Ostravě křtil první DVD, během večera ho čekali v sedmnácti klubech

Písničkář Jaromír Nohavica se opět rozhodl vzdát hold své oblíbené Ostravě. Už před začátkem prázdnin uspořádal dva velké koncerty v hale bývalé ostravské koksovny Karolina. Na obě vystoupení přišlo 28. a 29. června na deset tisíc fanoušků oblíbeného muzikanta, jehož tvorba je s „černou“ Ostravou neoddělitelně spjata.
Na koncertech Nohavica nahrál své první DVD, které nazval symbolicky „Doma“. Natáčení bylo podřízeno téměř všechno – od netradičně výpravně pojatého pódia přes výkonnou zvukovou aparaturu až po velký světelný park čítající 120 pohyblivých světel. Včera pak Nohavica komplet DVD a CD pokřtil. A kde jinde než samozřejmě v Ostravě.
Podle předběžných objednávek už se DVD a CD Doma během uplynulých dní prodalo na deset tisíc kopií, což napovídá, že Nohavicovo debutové DVD bude multiplatinové.
Kolekce CD a DVD se začala oficiálně prodávat včera, kdy Jaromír Nohavica zároveň v ostravské Stodolní ulici uspořádal neobvyklý křest. „Na křest svého prvního DVD se velice těším. Bude to pro mě něco nového, vzrušujícího a neobyčejného,“ sliboval.

 

Bleskové miniturné

A včera pak během jediného večera podnikl písničkář bleskové miniturné po sedmnácti ostravských klubech, jež vtipně nazval Sedmnáct zastavení Jarka. Křest začal krátce před osmou večer v klubu E99, poslední zastavení v Černé hvězdě se čekalo o půlnoci.
V každém klubu pobyl Nohavica přibližně patnáct minut. Jako partnerku si vždy vybral jednu z posluchaček a společně DVD pokřtili – nejprve prachem a hlínou z Karoliny a potom vodou z řeky Ostravice. Za doprovodu heligonky Nohavica zazpíval některou ze svých písní a odebral se dál. Všechny kluby byly zaplněné a mnozí posluchači zpěváka na jeho putování doprovázeli. Vstupné měli fanoušci na všechna místa zdarma. Navíc si u hostesek mohli kolekci DVD a CD i koupit za stejnou cenu, za jakou je nabízena na internetu, tedy za sympatických 350 korun.
DVD Doma je vůbec prvním obrazovým médiem pro domácí kina, které si Nohavica během své kariéry pořídil. Koncertní program obsahuje šestadvacet skladeb, Nohavica jej sestavil z osvědčených písní Kometa, Divocí koně, Když mě brali za vojáka, Zatanči, Ostravo nebo Darmoděj, které proložil čerstvějšími skladbami Převez mě, příteli, Sarajevo či novinkou Anděl strážný.

 

Stále na očích

Ke skladbám Nohavica natočil také vlastní komentář k vystoupení, který je zachycen na samostatné zvukové stopě. Mezi bonusy najdou Nohavicovi příznivci i dokument o natáčení koncertů. Díky novému DVD budou posluchači mít písničkáře obrazně řečeno přímo doma v pokoji.
Po úspěchu alba Pražská pálená, které si mohli příznivci stáhnout zdarma z internetu, se Nohavica stal sám sobě vydavatelem. Na internetu naleznou fanoušci nadále spousty informací o zpěvákových aktivitách. Nohavicu internet uchvátil natolik, že na konci července spustil i verze své webové stránky v dalších jazycích – polštině, němčině, angličtině a italštině. Jedna ze zpráv například oznamuje, že DVD a CD jsou právě vykládána před sídlem agentury Petarda, která produkci zajišťovala a má na starosti i jejich distribuci. Nohavicovi fanoušci tak mají vlastně neustálý přehled o tom, co muzikant právě dělá a chystá.
Na natáčení svého prvního DVD si zpěvák najal televizní štáb ze sousedního Polska, se kterým v minulosti spolupracoval například i zpěvák Sting. O celostátní distribuci obou nejnovějších nosičů do obchodů, do kterých se dostanou až od 3. října, se postará firma Sony BMG.

***

V každém klubu hodlal Nohavica strávit přibližně patnáct minut, vstupné měli fanoušci na všechna místa zdarma

 

Kateřina Hejdová, s přispěním Vladimíra Vlasáka a Markéty Radové
Zdroj: Mladá fronta DNES