Známý český písničkář Jaromír Jarek Nohavica dětem – Veselá hudební menažérie
DĚTSKÝ KOUTEK (CHORVATSKO) – 10/2011

Zajíci, krtci, myš, pes, kozel, kapr, delfíni, lachtani, telátko a hlídač krav… všechno to najdete v písničkách Jaromíra Jarky Nohavici, jednoho z nejznámějších českých písničkářů. Ve tvorbě proslulého textaře, překladatele, skladatele, zpěváka a hudebníka je totiž také několik desítek písniček věnovaných dětem, které jsou k poslechnutí a prohlédnutí na cedečku Tři čuníci a v několika knížkách.
Jaromír Nohavica se narodil v Ostravě, v rodině místního novináře a básníka, ve které byly zpěv a hra běžnou věcí, takže se mu hudba brzy zalíbila. Začal psát texty pro folkové zpěváky, spolupracoval s rozhlasem a divadlem, a nakonec si vzal do rukou kytaru a na festivalu Porta v roce 1982 debutoval jako už zralý a vážný devětadvacetiletý profesionál. Přes noc se zařadil do špičky české populární hudby, pak začal ukazovat zájem o různé hudební žánry a skládat písně laděné do šansonu, jazzu, blues…

Tak přišla na řadu i dětská témata. V roce 1994 vyšlo album Tři čuníci s pětadvaceti písněmi, které plasticky, názorně a duchaplně líčí různorodé jevy z kouzelného dětského světa. Byla to vlastně nahrávka koncertního vystoupení v Olomouci. Deska dosáhla velkého úspěchu, a některé písničky si rady zazpívají i děti z daruvarské české mateřské a základní školy. Zajímaví obal vytvořil Michal Cihlář a spolu s albem vyšla i stejnojmenná knížka s ilustracemi Rostislava Skopala, která obsahuje písničky, pohádky a říkadla.

Početné Nohavicovy písně jsou přeložené do několika cizích jazyků, a výjimkou není ani jeho tvorba pro děti. Rodilý Kanaďan a obdivovatel poetiky Jarka Nohavici Mark Landry přeložil do angličtiny a zazpíval řadu písní spolu s dětským sborem. Vydal balík s titulem Jarek Nohavica Songbook for kids/pro děti, který obsahuje knížku s texty šestadvaceti písní v angličtině a češtině s ilustracemi Lucie Otiskové, a dvě cedečka. Na jednom jsou písně ve vokální podobě, na druhém kytarový doprovod, a každý si díky textů v knize může udělat vlastní karaoke.

 

Mato Pejić
Zdroj: Dětský koutek (Chorvatsko)