O N   T H E   R O A D   2 0 0 9

HOLANSKO | BELGIE | NĚMECKO   (3. – 10. 10. 2009)    »

 


Jarek, Jana a Tomáš hrají Macháčka, Kuba je za volantem.

 

TELEGRAF ROAD

09:15   Opouštíme Brusel
19.10   Vjíždíme do večerního Berlína

20°C | ČTVRTEK | 8. ŘÍJNA | MEZI AMSTERDAMEM A BERLÍNEM | DOSUD NAJETO 1 882 km

 

6. DEN | MACHÁČEK V OBYTŇÁKU ČILI V BYDLÍKU

Ráno cestou na snídani potkávám Pavla s Jardou. Jsou už zabalení a vyrážejí s technikou dříve. Iveco je větší než náš obytňáček a hlavně s technikou se musí opatrně – je křehká. To my už něco vydržíme.

Zpočátku máme obavu, že chytneme ranní dopravní zácpu, ale nakonec se podaří Kubovi projet slunečnou (!) Brusel bez problémů a vyrážíme směrem na Berlín. Před námi je asi 770 km.

Jarek už včera na procházce Bruselem tušil, že cesta bude dlouhá a tak jsme sháněli hrací kostky. Janě se nakonec podařila sehnat krásná hrací souprava včetně hrací plochy – jako udělaná na cesty a na nestabilní stoleček v autě.
Protože Pavel tu dnes není, sedám si na začátek cesty vedle Kuby a hlídám navigace – pro jistotu jsme vyndali i Michalovu . Je to dobré – obě ukazují (většinou) stejně. Pro jistotu si ale vyndám na kolena i mapu. Jeden nikdy neví…

Zajímavé je, že ve všech třech zemích, kterými projíždíme jsou dlouhé intervaly mezi benzinovými pumpami. Musíte s tím počítat a dávat dobrý pozor, kolik máte v nádrži. Přemýšlím, jak je možné, že u nás jsou pumpy jedna vedle druhé a všechny se uživí.

Když přejíždíme Rýn, začínají přípravy na malý turnaj v kostkách. Každý si odpočítá 7 drobných eurofufňíků, které mu slouží jak žetony, kterými platí své chyby. Jarek nám vysvětluje pravidla hry Macháček. Není to jen o házení dvěma kostkami – to hlavní je psychologie a odhadování hráče vedle vás. Kolik dokáže blafovat a kam až dokáže jít. I když se za ta léta už hodně známe, není to jednoduché. Na druhou stranu je to výtečná zábava. Vystřídáme několik her včetně vrchcábů a hry, popsané v návodu u kostek. Kuba to už nemůže za volantem vydržet, když slyší naše ryčné reakce na každý hod. Střídá ho tedy za volantem Michal a pokračujeme ve hře s ním. Nutno přiznat, že je hned po Jarkovi nejzkušenější hráč a nemění na tom ani to, že jednu hru vyhrál Michal a jednu já. Zbytek byl už v režii zkušených matadorů. V zápalu boje se mi podaří převrhnout kelímek s kávou, což Jarek lakonicky komentuje: „A pak že nebudeš mít o čem psát!“
Asi 300 km před Berlínem zastavujeme. Michalovi za volantem se nelíbí zvuk turbomotoru. Nic není patrné ani při kontrole pod kapotou. Dojíždíme bez problémů před sedmou večer do Berlína.
U hotelu nás čekají naši němečtí přátelé včetně písničkáře Franka Viehwega, který bude zítra hostem Jarkova koncertu a naopak Jarek bude hostem jeho sobotního recitálu v klubu Zimmer 16. Samozřejmě, že oba večery zaznějí i německé verze Jarkových písní. Nenechte se zaskočit a můžete už předem cvičit na německé části webu.

Tomáš Linhart

 

FOTOGALERIE