P R O  D Ě T I

Příběhy Huňáče a Fuňáče

 

JAK HUŇÁČ A FUŇÁČ POŘÁDALI OLYMPIÁDU

Huňáč a Fuňáč, dva nerozluční kamarádi, se jednou v pondělí rozhodli, že už to tak dál nejde s nepořádkem v pelechu, že je jaro a na jaře všichni dělají jarní úklid a že se tedy dají do velkého gruntování. To víte, přes zimu nanosili do pelechu různé harampádí, jak ho našli na poli, jako třeba barevná sklíčka, skleněné kuličky, krabici od cukru, dvě párátka, nafukovací míč, 12 tramvajových lístků, 3 nevyžvýkané žvýkačky, starou čepici s utrženou bambulí – prostě takové ty důležité věci, které zajíci nutně potřebují k životu. Jenže teď už se v pelechu nemohli ani hnout a bylo třeba situaci řešit.

Tak je napadlo, že to všechno prodají v bazaru, a za peníze, které dostanou, že si koupí novou knížku pohádek. Naložili tedy všechny ty věci na vozík, který si půjčili od jezevce, a hurá do města. Jenže, to víte, dospěláci jsou dospěláci. S nimi je těžká domluva. Že prý takové zbytečnosti neberou a ať to všechno rovnou zajíci vyhodí do popelnice. Huňáč a Fuňáč se hrozně urazili.
„Copak je barevné sklíčko nějaká zbytečnost“, zlobí se Huňáč. “Slunko je červené a hnedle zelené a třeba i modré, jen se podívejte.“
A Fuňáč se přidává taky.
„Taková skleněná kulička! Za jednu dostanete klidně 10 hliněných, když na to přijde. Tak jaképak copak.“
Jenže paní v bazaru je neoblomná, stojí si za svým a už zajíce vyprovází ze dveří. Smutně se zajíci vracejí na jetelové pole.
Naštěstí je potká lišák Kulišák.
„Copak hoši ? Tváříte se, jako by vám ulítly včely. Stalo se něco?“
„Ani se neptej, „odpovídají zajíci a hned mu líčí, co a jak.
„Lehká pomoc“, radí lišák Kulišák – známý filuta.“ Uspořádejte branný závod nebo tak něco. Ceny pro vítěze už máte.“
A ukázal na plný vozík.

Což o to, nápad to byl od Kulišáka dobrý, stejně jsou po zimě všechna zvířata zlenivělá a alespoň si trochu protáhnou těla, jenže zajíci netušili, že tím návrhem sleduje lišák Kulišák své vlastní cíle. On si totiž myslí, že všechno vyhraje. Je hrozně domýšlivý a už se vidí, jak si do své nory nese barevná sklíčka a kuličky a míč a 12 tramvajových lístků a jak se poměje. Hloupí zajíci, chechtá se pod vousy.

Zajícům se ale ten nápad přesto líbí a hned se dají do díla. Nejprve nakreslí na březovou kůru velké oznámení, že jako tuto neděli se na jetelovém poli ve 14 hodin koná veliké sportovní odpoledne čili olympiáda a disciplín bude spousta. Prostě, aby přišli všichni, kdo mají čas, že bude legrace a ceny, že jsou připraveny.

Samozřejmě po lese se to hned rozkřiklo a všichni už se těší. Do neděle zbývá jen pár dní. Každý trénuje ze všech sil, aby si neutrhnul ostudu. Jen lišák leží v noře a potutelně se usmívá, jak si je jistý, že mu vítězství nemůže uniknout.
A už je tu neděle!

Na jetelovou louku se ze všech stran hrnou zvířátka. Některá si ušila i dresy. Přicházejí i jejich příbuzní a známí, kteří je budou povzbuzovat. Cvrčkové vyhrávají veselé písničky na uvítanou. Prostě velká sláva. Za chvíli je louka plná. Může se začít.
Zajíci mají projev, že jako všechny vítají a doufají, že se bude soutěžit ferplej, tedy žádné švindlování a podfuky atakdál atakdál a už zní fanfáry a začíná se.
Lišák Kulišák je přihlášen do všech disciplín. Jak už víte, chce prostě shrábnout všecky ceny. Což se mu může ale šeredně nevyplatit.
No, uvidíme.

Na louce leží velký pařez. Všichni si masírují svaly alpou a dělají kliky a dřepy a natírají si tlapy křídou, aby jim to neklouzalo, protože ten, kdo pařez nejvíckrát bez zastavení zvedne, je vítěz.
Lišák si jen brumlá pod fousy: „Pché pché. Když jsem onehdá dokázal zvednout kufr sladkostí, nějaký pařez bude pro mne hračkou.“
No jo, jenže tím onehdá myslel před pěti lety a za tu dobu mu svaly lenošením pořádně zmáselněly, takže pochopitelně pařezem ani nehnul. Všichni se mu smáli a zlatou medaili získal kdo jiný, než medvěd.
A tak to šlo i celé odpoledne.

Při skoku ze stromu na strom se lišák odrazil tak slabě, že nejenže nedoskočil na nejbližší větev, navíc sebou ostudně žuchnul do ostružin a popíchal si kožich.
V běhu na 30 jetelových délek ho předběhla nejen srnka, s tím ostatně mohl počítat, ale dokonce i krtek, a to už byla ostuda jak Brno.
V hodu šiškou na cíl trefil Kulišák místo terče Huňáče do hlavy. Při plavání přes čapí rybník se začal v polovině trati topit. Nebýt pohotového zásahu vydry a kačen, utopil by se.
Bylo prostě jasné, že na lišáka Kulišáka nezbude žádná medaile ani cena.
Schlíplý, schromlý, popíchaný, promáčený a unavený plahočí se lišák Kulišák jetelovým polem a je mu fakt do breku. Připadá si jak debil. Už aby byl zpátky v noře.

Ale co to! Huňáč běží za Lišákem a tahá ho zpátky!
„Kulišáku vrať se. Olympiáda ještě neskončila. Ještě je na programu Pexeso. Zlatý hřeb programu.“
Lišákovi se nechce.
„Když já jsem Huňáči taková trouba. Myslel jsem si kdovíco a vidíš jako to dopadlo.“
„To máš z toho, „chlácholí ho Huňáč, „že ses cpal tam, kam nepatříš. Kdo kdy viděl, aby lišák skákal dál než veverka, byl silnější než medvěd nebo plaval rychleji než vydra. Chtěl jsi pro sebe urvat všecko a nemáš nic. Ale naděje umírá poslední, Kulišáku. Jdeme na Pexeso.“
A šli tedy.

Rozložili na poli večerníčkové Pexeso a už se kolem sesedli soutěžící. Jezevec, kočka, pes a lišák Kulišák. Počal urputný boj. Diváci napětím ani nedýchali.
Velice dobře začal jezevec, než se kdo nadál, obrátil Maxipsy Fíky a Rumcajse a Manku a dostal se do vedení. Pak ale udělala kočka chybu, pes sáhl vedle a přišla Kulišákova chvíle. Dostal se do ráže.

„Maková panenka? To ví celý svět!“ vykřikoval a obracel jednu dvojici za druhou. “ Kdepak jsi, Mikeši? Tady, tady přeci!“
Nebyl k zastavení. Kočka jen závistivě práskala vousama, pes funěl a jezevec koulel očima. Lišák je prostě rozmlátil na padrť.
Sesbíral celých 29 dvojic. Všichni uznale tleskali, že si jako Kulišák vítězství a tedy i 12 tramvajových jízdenek plně zasloužil a odpustili mu i to, jak se předtím nestydatě vychloubal.

Když se pak spokojeně rozcházeli domů, prosili všichni zajíce jedním hlasem, aby příští neděli uspořádali zas něco takového a Huňáč a Fuňáč zářili štěstím, jak se jim všechno povedlo.

Lišák Kulišák potom celý týden jezdil tramvají a dokonce si vyjel až na druhý konec města do zoologické zahrady, aby se pochlubil svému bráchovi, který tam bydlí. Chlubil se ale jenom trochu, protože už dobře ví, že pýcha předchází pád.
A Huňáč a Fuňáč špekulují, že tedy uspořádají v neděli turnaj ve scrabblu.