Nohavicovo album vychází i v cizině
MF DNES – 4.11.2003

Po třech letech uvádí slezský bard novinku Babylon, která mísí osobitý humor s hořkostí

Jedna z nejosobitějších postav naší hudební scény textař, skladatel a zpěvák Jaromír Nohavica – přichází po tříleté pauze s novým albem Babylon.

Deska, která se na trh dostává v těchto dnech, vznikla v jabloneckém studiu pod producentským dohledem zkušeného Víta Sázavského a obsahuje kolekci čtrnácti písní.
Témata „textů – básní“ jsou opět klasickým nohavicovským koktejlem, ve kterém se mísí hořko-sladká milostná vyznání, specifický suchý ostravský humor i bytostně individuální komentář světa okolo nás.
Oproti tomu hudební složka nechává pro tentokrát povětšinou vyniknout střídmé akustické aranže, ze kterých se na povrch dere nepřeslechnutelná heligonka. První je skladba Krupobití, poté následují Mařenka, Ostravo, Babylon, Na dvoře divadla, Sestřičko ze špitálu, Ženy, Masopust, Pochod Eskymáků, Milionář, Nic moc, Dlouhá tenká struna, Velká voda a Převez mě, příteli.
„Zajímavostí je, že se jedná o první album Jaromíra Nohavici, které zároveň vychází na Slovensku i v Polsku. Polská verze je obsahově identická s českou, nicméně jako bonus se na ní nalézá polsky zpívaná skladba Milionář a navíc všechny texty jsou v bookletu přeloženy do polštiny,“ uvádí vydavatelé desky ze Sony Music a Bontonu.
Největší muzikantské kouzlo ani ne čtyřicetiminutového alba tkví v jeho charakteristickém střídání nálad. „Melodii obkresluje třeba jenom Nohavicova kytara, zatímco v beatovém šansonu Krupobití se rozehraje kapela s hammondkami,“ charakterizoval styl písní hudební publicista Vladimír Vlasák.
Například Pochod Eskymáků podle něj připomíná bláznivou balkánskou dechovku, sugestivní scénická hudba rámuje píseň Převez mě, příteli, Dlouhá tenká struna je výtečný, smutný klavírní šanson. „Když porovnáme Babylon s předchozími alby, Nohavica je ještě jistější ve zpěvu, jeho rozhled po žánrech se zpřesnil a hlas suverénně obsáhne všechny roviny,“ míní hudební kritik. Písničkář podle něj nepřestává být komentátorem, milovníkem, fanfarónem i vypravěčem, ostravským patriotem či chmurným pozorovatelem.

Album Babylon je možno zakoupit v hudebních prodejnách za 349 korun, internet nabízí slevu deset procent.

 

Martin Jiroušek
Zdroj: MLADÁ FRONTA DNES