V Lucerně nebo kdekoliv jinde, Nohavica je výborný
KOULE.CZ, 29. 6. 2009

Ostravský folkový bard Jaromír Nohavica vydává živé album V Lucerně. Záznam, který se objevuje nejen na CD, ale také na DVD, pochází ze tří vyprodaných vystoupení, která odehrál v kultovním pražském koncertním sále v polovině dubna letošního roku. A jeho Pražáci mu rozuměli.

Koncerty v Lucerně věnoval Jarek Nohavica z velké části stále ještě aktuální desce Ikarus, která vyšla před rokem a stala se nejprodávanějším loňským albem. V průběhu večerů ale sahal i do staršího repertoáru. Většinu koncertu odehrál, jak už je jeho zvykem, sám, přičemž se doprovázel na akustickou kytaru, nebo heligonku. V několik skladbách s ním však hráli i velmi citlivě zvolení hosté.

Jednoduché skladby s precizními texty

Hned v úvodní písničce Dlouhá tenká struna se představil na klavír Dalibor Cidlinský mladší. Ve skladbě Ježíšek se k Nohavicovi přidal saxofonista Michal Žáček, který decentně doplňoval druhou melodickou linku a přidal nádherné sólo. Michal Žáček si s ním zahrál ještě ve skladbách Ona je na mě zlá a Pro Martinu. Dalším hostem byli jihlavští hiphopeři v písničce Já tam byl, která demonstrovala Nohavicovu schopnost zpívat i jiné styly než jen folk. Koncert končil podobně jako začal: za klavírem seděl Dalibor Cidlinský ml. a společně s Jarkem a Michalem Žáčkem hrál písničku Mám jizvu na rtu.

Koncert se podařilo dramaturgicky dobře poskládat. Jarek Nohavica publikum střídavě uklidňuje a napíná, vybízí ho, aby s ním zpívalo (Samuraj, Potulní kejklíři). Hosty si zve v dostatečném odstupu od sebe, aby na jedné straně posluchače nenudil, ale na druhé aby nebyl koncert hosty přecpaný.

CD a DVD V Lucerně je výborným záznamem toho, co Jarek Nohavica vytváří na podiu. Směs jednoduchých písniček s precizně napsanými texty, bezprostřednost, lehkost a hravost – to jsou silné prvky jeho vystoupení a to jsou výrazné prvky i tohoto záznamu.

Na DVD i pohled do zákulisí

Seznam skladeb na CD i DVD je takřka identický. Každé médium však obsahuje skladbu, která na tom druhém není. Na CD je to písnička Las Vegas a na DVD písnička Noe. K DVD je připojen i bonus, který obsahuje filmový materiál ze zákulisí – od příjezdu Jarka Nohavici do Prahy, přes záběry z hotelu, ve kterém se ubytoval, stavbu podia, rozehrávání se před koncertem až po zvukovou zkoušku a záběry z kabiny osvětlovačů. Další část bonusových materiálů se věnuje debatě o konečných aranžích písničky Jizva na rtu. Třetí a poslední část obsahuje galerii fotek.

 

Jarek Nohavica – V Lucerně
Vydal: Jaromír Nohavica
Stopáž: 79:48 (CD), 84:36 (DVD)
Skladby CD/DVD: Dlouhá tenká struna, Mávátka, Na jedné lodi plujem, Ostravian Pie, Ty ptáš se mě, Noe (DVD), Samuraj, Potulní kejklíři, Jeruzalém, Ježíšek, Ona je na mě zlá, Plebs blues, Hvězda, Prošel jsem hlubokým lesem, Do dne a do roka, Já tam byl, Jako jelen, když vodu chce pít, Velká voda, Pro Martinu, Las Vegas (CD), Ikarus, Dál se háže kamením a píská, Já si to pamatuju, Sloní hřbitovy, Mám jizvu na rtu

Hodnocení redakce: 80 %
Hodnocení čtenářů: 97%

 

Milan Janeček
Zdroj: KOULE.CZ