Bude krásné vzpomínat, jak hrál Jaromír Nohavica v Lucerně
MF DNES – 26. 1 .2006

Kdo byl v úterý večer v pražské Lucerně, měl dvojnásobné štěstí. Zaprvé proto, že se mu podařilo sehnat vstupenku, po nichž se zaprášilo, a zadruhé proto, že tenhle koncert patřil k těm nejlepším, které má člověk šanci slyšet. Zazpíval na něm Jaromír Nohavica.
Volněji bylo jen na jevišti, kde čekaly mikrofon, barová židle, kytara a harmonika. Všude jinde bylo k prasknutí. I poslední židle na parketu byla obsazená, chuchvalce lidí se tísnily kdekoliv, odkud šlo trochu dohlédnout na pódium.

Nohavica přišel v tmavé košili a džínách, z nástrojů zvolil kytaru a když bouře, jež ho vítala, utichla, spustil: „Spatřil jsem kometu, oblohou letěla, chtěl jsem jí zazpívat, ona mi zmizela…“ Písničku poznal každý, někteří se postupně přidávali.
Skvělá nálada panovala už na začátku, Nohavica ji však píseň za písničkou posouval dál a dál. A mezi nimi se ukázal jako zručný bavič. Nemluvil často, ale když, tak pokaždé dokázal pobavit.
Třeba když mluvil o tom, že pro něj Praha stojí bokem a že do okolních metropolí Varšavy či Bratislavy to má blíž. A jak se v té souvislosti těšil na vlaky pendolino. Jenže než se smířil s faktem, že z něj nelze posílat esemesky, všechny vlaky se až na jeden rozbily. A ráno před koncertem si přečetl, že stojí i ten poslední…

Lucerna zpívala, tleskala, smála se, Jaromír Nohavica byl spokojený. A dojatý. Bylo to vidět, ani o tom nemusel mluvit. Do Lucerny se těšil a teď jí to dával najevo.
I písničky uměl podat s vtipem. Omlouval, že hraje Milionáře, myslel si, že ho kolovrátky rádií lidem znechutily. Proto vzal do ruky heligonku a spustil skladbu v rychlé hip hopové úpravě. Za chvíli byl strach, že by se píseň omrzela, ten tam.
Nohavica celý sál vtipně zapojil v refrénu Zasnuby su planovane na středu ve stejnojmenné písni. Dámy upozornil, že i ony mají zpívat bytelně a po ostravsku, aby píseň měla říz. Jak řekl, tak se stalo.

Zněly známé písně jako Sarajevo, Převez mě příteli či Zatímco se koupeš, ale i úplné novinky, třeba hřejivá skladba Jeruzalém, která doufejme bude na příští desce.
V jednu chvíli se Jaromír Nohavica svěřil, že do Lucerny přišel s respektem. V šatně si uvědomil, že tam kdysi seděl legendární Louis Armstrong, a co prý tu dělá on.

V závěru, kdy si ho dav třikrát vyžádal zpátky na jeviště, šlo ostravskému rodákovi odpovědět: Lucerna vám dnes slušela stejně jako kdysi Armstrongovi.

 

Jan Kábrt
Zdroj: Mladá fronta DNES