Jaromír Nohavica je Ostravák, svému severu Čech ale dobře rozumí
DENIK.CZ – 26. 4. 2016

Čtvrtou zastávkou tria Nohavici na severu Čech po Litoměřicích, Děčíně i Lípě bylo Ústí. Všechny koncerty byly zcela vyprodané.
Ten, který pobláznil národ občanskou revoltou v hledání pravdy a mládež naučil noty, ten už tu bohužel není. Dlouho před revolucí se písničky rebela a básníka Karla Kryla zpívaly s prstíkem na ústech, to aby snaživý soused mohl spát.

A po revoluci? On jako jeden z mála zůstal stejný. V písničkách bičoval novodobé korupčníky a lháře.

 

Jarek vyprodal DK

Jeho kamarád Jaromír Nohavica, ostravský bard, vyprodal všechny čtyři koncerty na severu Čech, též velký sál ústeckého Domu kultury. Mnozí jsme se při jeho vystoupení slušně odvazovali, dost jistě to tu byla nejhezčí akce tohoto roku. Však také dobře bavila více než osm set diváků.

Jarek plus muzikantský všeuměl Pavel Plánka (spoluhráč Kabátu, Gotta, Hegerové…) a akordeonista i klavírista Robert Kuśmierski z Varšavy + osvětlovač i zvukař dali na dvě hodiny zapomenout na všední starosti nás seveřanů hity Košilka, Moje smutné srdce, Sarajevo či novinkou Empire State… Mozek dostal dost zabrat, když zněl text „Tak mě tu máš, tak si mě zvaž, pozvi mě dál, jestli mě znáš, jsem tvoje minulost…“

 

Pěkně svěže o kopané

Po chvilce tiché nostalgie, které nám byla třeba, nasadil zlatovlasý zpěvák, sportovní terminologií řečeno, trhák, když přítomným kráskám doslova svlékl mužský fenomén zvaný kopaná. „Smějou se ti děvčata, že máš modrý varlata to je kopaná.“ Věřte, ta písnička je doslova bomba! Velká.

Už se těšíme, až se jednou objeví na Jarkově novém CD, nástupci cédéčka „Tak mě tu máš“ (Jarek Nohavica Records 2012), albu čerstvém ten rok, kdy Jaromír hity zaplnil velkou scénu festivalu Benátská noc ve Vesci, součásti Liberce.

Jarek byl skvělý, zábavný a pravdivý jako celá Ostrava. Nazýval problémy pravými jmény, byl vtipný, když nabízel své černobílé tričko za tři sta Kč se stylizovaným nápisem co parodii na heavy kapelu Metallica. Vyprodal by i Zimní stadion, ale akustika by dostala zabrat.

 

Kryl by měl radost

Škoda jen, že všechny televizní programy dávají přednost nekonečným seriálům. Přitom Jarkovy texty mají hloubku a Karel Kryl by tam nahoře měl určitě radost, kdyby Jaromír zase někdy pozdravil vystresovaný národ v nějaké televizní show. Byla by to moc potřebná psychoterapie.

Zajímalo by mě, nabízí-li Nohavicu dnes i oblíbená TV soutěž Tvoje tvář má známý hlas. Klidně bych si tu totiž odpustil nějakou tu vousatou celebritu, kdyby tam pro něj už nebylo místo. Kdo s námi včera byl, má ostatním, kteří nesehnali lístky, co vyprávět. I on může být pyšný na antikvariát vedle DK Ústí, který nám Jaromír pochválil.

S poděkováním přispěchala i Irena Vlachová. A věřte či ne, prý mě tak vůbec poprvé slyšela zpívat na veřejnosti. Za to můžeš ty, Ostraváku vlasatý. Ty, jehož nakonec divačka Jarmila Baranová kárala, že jí v Ústí nezahrál Tři čuníky, ač z tohoto pěkného CD ten večer znělo v DK víc kousků. Navíc Jarek splnil lidu daný slib; při předposlední písni Kometa se nechal vyfotit.

 

Autor: Miroslav Vlach, Radek Strnad
Zdroj: denik.cz