Jaromír Nohavica nadchl na Hukvaldech
MORAVSKOSLEZSKÝ DENÍK – 14.8.2007

OSTRAVA – Ostravský písňový mág velkolepě zakončil mezinárodní hudební festival v Janáčkově rodišti a chystá další překvapení.
Když Jaromír Nohavica, nejúspěšnější písničkař v České republice v poslední letech, vyhlásil, že bude účinkovat v letošním létě pouze minimálně, na dvou vystoupeních pod širým nebem v Dolní Lomné a na Hukvaldech, vyvolalo to pochopitelně velkou pozornost mezi jeho příznivci. Také proto bylo na obou koncertech beznadějně vyprodáno.

Důvod jeho koncertní pauzy je velmi prostý: ostravský bard se v posledních letech zaměřil na nové překlady mozartovských oper na scéně Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Výsledkem je velmi navštěvované představení Mozartovy opery Cosi van tutte. Koncem října chystá operní soubor ostravské opery nové nastudování Dona Giovanniho v Nohavicově překladu.

„Přijeli jsme na Jarka z Polska, věříme, že se brzy u nás na koncertech zase objeví,“ svěřila se nám Pawlina Buslowska, mladá lékařka z Katovic, která jezdí na Nohavicovy koncerty už téměř deset let. „Je to člověk, který umí pracovat s textem a melodií a má ohromný sexappeal,“ dodává Buslowska, která jako medička chystá koncem letošního roku svoji básnickou prvotinu .

„Jsem velmi zvědav na společnou spolupráci Tomáše Kočka s Jarkem, a moc se na to těším,“ vyznal se v hukvaldské oboře Zdeněk Petřík, projektant, který Nohavicovy písně poslouchá při kresbě projektů. Hukvaldský koncert Jaromíra Nohavicy navštívilo téměř devět tisíc zájemců. Libuše Masná, která přijela do Ostravy poněkud později ke své ostravské přítelkyni z Bzence, využila Nohavicovu nabídku: nedělní koncert totiž mohla poslouchat v pohodlí domova své kamarádky prostřednictvím internetu.

Ostatně, jak nám prozradili pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy, který Nohavicův koncert předevčírem ukončil, interentetové možnosti posloužily tisícům zpěvákových příznivců. „Co mám k tomu řikat, když mi do hlediště zavítají tisíce věrných příznivců. Nechci, aby to vypadala jako samochvála, ale mám radost a děkuji moc a moc všem, kteří přišli,“ nechtěl komentovat svá úspěšná vystoupení Jaromír Nohavica. Zpěvák také zazpíval na obou koncertech několik úplně nových písní, které by se měly objevit na připravovaném albu. To chystá ve spolupráci s valašským písničkářem Tomášem Kočkem. Právě Tomáš Kočko byl se svým Orchestrem na Hukvaldech Nohavicovým nedělním hudebním předskokanem.

 

Břetislav Uhlář
Zdroj: Moravskoslezský deník