Jaromír Nohavica zahrál píseň k volbám „Sako ze sametu“
EUROZPRAVY.CZ – 24. 10. 2013

Ve vyprodané pražské O2 areně se dnes uskutečnil první ze dvou koncertů slezského písničkáře Jaromíra Nohavici, na kterém se představil s Janáčkovou filharmonií Ostrava a hostujícím polským akordeonistou Robertem Kuśmierským. Nohavica je první český interpret, který v pražské O2 areně vystoupí na dvou koncertech, v minulosti zde dva dny po sobě vystoupili například Madonna nebo Roger Waters. Ve čtvrtek šedesátiletý písničkář vystoupí ve své tradiční podobě s kytarou a heligonkou, kdy ho opět doprovodí Kuśmierski.

Na dnešní koncert s Janáčkovou filharmonií Ostrava pod vedením Marka Ivanoviče byla O2 arena upravena pouze k sezení. Podle odhadu přítomných novinářů koncert sledovalo přes 8000 nadšených a většinu textů zpívajících diváků. „Potvrdilo se, jaký je Nohavica fenomén. Čekali jsme sice, že po něm bude v hlavním městě hlad, ale přeci jen to byl mimořádný zájem. Bereme to svým způsobem jako odměnu za to, jak dlouho jsme Jaromíra Nohavicu do O2 areny lákali,“ uvedl za pořadatele Jaroslav Svoboda.

Nohavica publiku nabídl skladby ze starších ceněných alb jako Divné století a Mikymauzoleum, nechyběly však ani písně z nejnovější nahrávky Tak mě tu máš. Vedle doprovodu Janáčkovy filharmonie s aranžemi Ivanoviče a Ondřeje Brzobohatého se představil sám s kytarou nebo za asistence akordeonisty Kuśmierského. Došlo na Bláznivou Markétu, Darmoděje, Až to se mnu sekne či Ještě mi scházíš.

Na blížící se volby Nohavica reagoval písní Sako ze sametu. „Mám sako ze sametu, už z něho nevymetu prach, po kapsách zátky z piva, to když jsem ještě míval strach, občas nás nechali i zahrát a my na klopě placku „Havel na Hrad“ hráli jsme, na duši zbyly šmouhy a skončil ten náš dlouhý tah,“ zpívá v písni, kterou napsal v červenci a zveřejnil na internetu. Koncert zakončil přídavek s písněmi Kometa, Ostrava černá a Vlaštovko leť.

Spojení s ostravskými filharmoniky si Nohavica s úspěchem vyzkoušel loni v ostravském Gongu. O Nohavicovy koncerty bývá velký zájem. Když loni vystoupil na 20. ročníku festivalu Benátská noc v libereckém areálu Vesec, do areálu dorazilo 19.000 lidí. V roce 2009 zase třikrát po sobě zcela zaplnil pražskou Lucernu, rok předtím poprvé v historii ostravských Colours of Ostrava vyprodal festival. Také jeho alba patří mezi dlouhodobě nejprodávanější na tuzemském trhu. Letos to je Nohavicovo album hitů s názvem Tenkrát/Nostalgie 90.let a poslední studiové album Tak mě tu máš.

 

Autor:ČTK
Zdroj: eurozpravy.cz