Nohavica a Českomoravská jsou na turné
MF DNES – 29. 8. 2000

O svém smutném srdci zpíval včera večer na nádvoří třebíčského zámku Jaromír Nohavica, a po dvou letech tak opět zaplnil místní zámecké prostranství davy svých příznivců. Po Pacově se tak stal třebíčský koncert druhým a zároveň posledním místem na Českomoravské vrchovině, kde se Nohavica společně s Českomoravskou hudební společností na svém turné společně představili.

Na koncertě zazpíval Nohavica písně ze nového alba Moje smutné srdce, ale nezapomněl ani na osvědčené hity Bláznivá Markéta, Divocí koně či Těšínská. Při nich s Nohavicou zpívala sborem i většina přihlížejících. Z nového Nohavicova alba zazněly skladby Maria Panna, Strakapúd či Mrtvá včela. K těmto i dalším písním si přizval své kolegy z Českomoravské hudební společnosti, kteří se hudebně podíleli na přípravě desky Moje smutné srdce. „Jarek nás slyšel na jednom koncertě, zalíbilo se mu, jak hrajeme, a pak nás pozval ke spolupráci na své připravované desce. Nahráli jsme mu nějaké kytary, violoncello, dudy a společně jsme nazpívali i nějaké písničky. Pak slovo dalo slovu a vyrazili jsme na společné turné,“ vysvětlil vzájemnou spolupráci František Černý, kytarista skupiny Českomoravská hudební společnost. Ta se na koncertě představila ve svém úplném hráčském nasazení: v čele se zpěvákem, mandolinistou a kytaristou Františkem Černým, temperamentním houslistou Karlem Holasem, violoncellistou Michalem Pavlíkem, který hráčské obsazení ozvláštňuje ještě o jihočeské dudy. Pětici hudebníků uzavírá akordeonista Radek Pobořil a perkusista Martin Rychta.

Strukturu společných koncertních vystoupení Jarka Nohavici a Českomoravské hudební společnosti vymýšlejí prý oba dva hudební protagonisté až těsně před koncertem; řadí své písně podle nálady pub lika. „Jsme tu spíše na pomoc Jarkovi, ale můžu říci za nás za oba, že nás tato spolupráce baví a vzájemně inspiruje,“ řekl František Černý, jenž s Českomoravskou hudební společností hrál v loňském roce na turné skupiny Lucie. „Jejich hudba je sice z úplně jiného soudku, ale jak Lucie, tak Jarek Nohavica patří podle mě k vrcholům naší hudební scény a nás těší že si nás vybrali, a že s nimi můžeme hrát,“ upřesnil Černý.

Českomoravská na turné s Jarkem Nohavicou představila rovněž svůj nový hudební projekt s názvem Čechomor, který stejně jako Nohavicovo album vznikl začátkem jara. Nové cédéčko vznikalo prý poměrně dlouho. „S přípravou alba jsme začínali před třemi lety, když nám zemřel náš spoluhráč Jirka Břenek. Pořád jsme si ale mysleli, že ještě není ten pravý čas uvést nové cédéčko na trh,“ řekl Karel Černý. K albu Čechomor připravuje kapela i nový videoklip, v němž by měly být k vidění ukázky z několika živých koncertů.

 

(jlm)
Zdroj: Mladá fronta DNES