Nohavica hrál na heligonku i hiphop
MF DNES – 13. 12. 2005

Písničkář přijel po dlouhých letech do Mostu a sklidil od svých fanoušků bouřlivý aplaus

Velkolepý byl nedělní návrat písničkáře Jaromíra Nohavici na severočeská pódia. Miniturné po čtyřech městech v kraji zahájil v mosteckém Městském divadle a posluchači ho vítali tak bouřlivě, jako by se jim vracel ztracený syn.

Vlastně to tak trochu i byla pravda. Nohavica se tu dlouhé roky neobjevil, ačkoli třeba v osmdesátých letech sem jezdil hodně často. Hrával v místním Neprakta klubu, když jinde kvůli komunistickému režimu oficiálně vystupovat nemohl.
„Vážou mě k tomuhle městu osobní vzpomínky. Vyváděli jsme v Neprakťáku velké věci a skládali jsme tam velké písně,“ zavzpomínal Nohavica s nostalgií hned po první písničce Kometa a ještě několikrát během večera se do minulosti vrátil.
Třeba při písničce Pro malou Lenku, o které prozradil, že ji složil právě brzy ráno po jednom mosteckém koncertě. Nebo v Cukrářské bosanově, kde v závěru zpíval improvizovaný text a končil rýmem, že má radost, když vidí, jak vzkvétá Most.
„Když jsem přijížděl od Prahy, cítil jsem se, jako kdybych jel domů,“ zažertoval vzápětí na adresu okolní průmyslové krajiny a spustil na svou heligonku ryčný song Ostrava. Byla to devátá ze sedmadvaceti písní a od té chvíle až do konce koncertu ho publikum neustále burcovalo tleskáním do rytmu.

Nohavica zahrál průřez celou svou kariérou. Z nejstarších desek zazněla Osmá barva duhy, sportovní hříčky Fotbal a Ragby, v novém aranžmá skvěle vygradované Plébs blues nebo milostná vyznání Zítra ráno v pět a Zatímco se koupeš.
Z novější tvorby nechyběl Babylon, veselá píseň Až to se mnou sekne nebo megahit Milionář.
„Tuhle píseň znáte z rádia, takže pokud ji už nemůžete slyšet, zahraju ji s heligonkou místo kytary a trochu rychleji. Místy to bude až takový heligonkový hiphop,“ pronesl se smíchem Nohavica.
V půli večera zazpíval píseň Jeruzalém, kterou chystá na novou desku, rozverný popěvek Za hotelovou zdí napsaný na melodii Sometimes od Kelly Family a v závěru zařadil i Jeřabiny od Karla Kryla. Slíbil přitom, že příště určitě přijede dřív než zase až za několik let.
„Příští rok se budeme snažit objet všechna okresní města v celé republice,“ doplnila zpěvákova manažerka Jana Linková.
Pozítří se Jaromír Nohavica představí ještě v Chomutově a v pátek v Žatci.

 

Jiří Needrle
Zdroj: Mladá fronta DNES