Nohavica koncertoval v Hodoníně. Bez protestů a s aplausem na závěr
NOVINKY.CZ – 22. 3. 2022

Na plakáty v centru jihomoravského Hodonína, které zvaly na vystoupení Jaromíra Nohavici, kdosi dopsal slovo „putinovec“. Byla to jediná ve městě viditelná reakce na to, že v tamním kulturním domě písničkář zahraje. Před začátkem koncertu před místem konání akce ani v něm nikdo neprotestoval a během bezmála dvouhodinového setu se v sále neozval žádný nesouhlas. Bylo vyprodáno.

Někteří organizátoři začali Nohavicovy koncerty rušit poté, kdy po napadení Ukrajiny Ruskem odmítl vrátit Puškinovu medaili, kterou v roce 2018 převzal z rukou ruského prezidenta Putina.

Nohavica se ale proti válce postavil. Na začátku března odvysílal ze svého bytu živě koncert Vlašťovko, leť, při němž řekl, že nesouhlasí s Putinem a válka je mu proti srsti. Přesto byly zrušeny všechny jeho jarní koncerty v Polsku i vystoupení v Olomouci a Uherském Brodě.

„I u nás probíhala o konání koncertu diskuze,“ řekl Právu Adam Procházka, ředitel hodonínského kulturního domu. „Musím přiznat, že rozhodovat o podobných věcech je dosti komplikované, zvláště v této době. V každém případě jsme požádali o vyjádření městskou radu, protože tato záležitost přerůstá hranice Hodonína i v mediálním obraze. Bylo nám doporučeno koncert nerušit, což pomyslný jazýček na vahách převážil k této variantě.“

Kdo chtěl, mohl vstupenku nejpozději v den konání Nohavicova vystoupení do jedenácté hodiny dopolední vrátit. „Počet vrácených nepřesáhl dvacet. Byly nabídnuty jiným zájemcům a v podstatě se po nich zaprášilo,“ dodal Procházka. Podotkl ještě, že se řešila i otázka bezpečnosti při případných protestech před koncertem.

 

Podpora i váhání

K těm ale nedošlo. Lidé, kteří na vystoupení přišli, byli většinou rozhodnuti písničkáře podpořit. „Myslím si, že je špatné, co se děje. Nohavica dostal medaili za svou práci, a dostal ji tenkrát, ne v dnešní době. Nevidím důvod, proč by ji měl vracet. Podle mě je rušení jeho koncertů špatné rozhodnutí,“ řekla Právu paní Dana z Moravského Písku. Přijela se svou kamarádkou a vstupenky si koupily hned v den, kdy je pořadatelé začali prodávat. „Stejně ale nebudeme sedět vedle sebe. O lístky na Nohavicu je vždycky zájem,“ dodala.

„Měla jsem docela problém na koncert jít, ale Nohavicu poslouchám už dlouhou dobu, a myslím si, že to není špatný člověk. Poslechnu si, co bude říkat, a udělám si na to názor,“ prozradila paní Jana z Hodonína.

Její manžel Martin dodal: „Já to mám trochu jinak. Jaromír Nohavica se vyslovil proti válce, což je pro mě zásadní. Kdyby řekl, že je pro válku, na jeho koncert bych v žádném případě nešel. Že odmítl vrátit medaili, je jeho osobní rozhodnutí. Poslouchám ho čtyřicet let a nemám ve zvyku vyměňovat staré známé za nové.“

 

Vše najdete v písních, vysvětlil

Nohavica přišel na pódium deset minut po devatenácté hodině sám. Po první odehrané skladbě řekl: „Všechno, co vám chci dnes říci, najdete v mých písních. Protože moje písně jsou kronika mého života.“

Poté následovala písnička Pánové nahoře a pak na pódium přišli i jeho spoluhráči, polský pianista a akordeonista Robert Kusmierski a perkusionista Pavel Plánka. Nohavica hrál ten večer na kytaru, heligonku, housle i baskytaru.

„Toto je píseň, kterou jsem napsal na konci osmdesátých let. Když budete pozorně poslouchat, pochopíte, proč ji hraji,“ vysvětlil předtím, než zazpíval Jdou po mně jdou.

Nebyl to ale jen koncert se vzkazy. Nohavica publikum také bavil, třeba když do programu zařadil skladbu Ostravo či kuplet Tramvaj jede po přívoze. Zazpíval i své hity Mám jizvu na rtu, Máma mi na krk dala klíč, Zatímco se koupeš, Když mě brali za vojáka, Dokud se zpívá či Kometa, která koncert ukončila. Publikum po ní aplaudovalo ve stoje.

 

Happening v Uherském Brodě

Zrušený koncert v Uherském Brodě se měl konat dnes. Nohavica do města nepřijede, ale v době, kdy by tam za jiných okolností zpíval, se na náměstí uskuteční happening. Jeho spoluorganizátorem je Petr Hodic, jenž napsal Nohavicovi otevřený dopis. Ten bude v Uherském Brodu číst.

„Pojali jsme to jako happening a petiční akci. Vznikne místo podpisu petice občanů Uherského Brodu za to, aby byl koncert Jarka Nohavici ve městě pořádaný. Při této příležitosti přečteme otevřený dopis, proneseme pár vět a zahrajeme si pár jeho písniček. Je to apolitická akce,“ řekl Hodic Právu.

V jeho otevřeném dopise mimo jiné stojí: „Přijměte, Mistře, velkou omluvu od občana města Uherský Brod, jenž se za toto rozhodnutí Rady Města bytostně stydí, leč nedokáže jej zvrátit… Vaše písničky rozdávaly a budou rozdávat radost i nadále. Vaši fanoušci si vás vždy najdou a pevně věřím, že jejich podpora vám pomůže překlenout i tuto křivdu.“

Ve středu hraje Nohavica ve Frenštátu pod Radhoštěm, ve čtvrtek ve Frýdlantu nad Ostravicí a v pátek v Ostravě-Porubě na benefici pro Ukrajinu. Dosud se řeší, které organizaci získané peníze předá.

 

Autor: Jaroslav Špulák, Právo
Zdroj: novinky.cz