Nohavica nadchl náměstí
ČESKOBUDĚJOVICKÉ LISTY – 31. 8. 2004

České Budějovice – Dvouapůlhodinový koncert naplnil v neděli populární písničkář Jaromír Nohavica 41 písněmi. Střídal kytaru šestistrunnou, sedmistrunnou a helikonku, přecházel z poetických poloh do dryáčnických a rozpustilých přirozeně a nenásilně.
Takřka po okraj naplněné Piaristické náměstí uvítal Nohavica velmi bezprostředně. „Tak děcka, přitulte se k sobě, začneme.“ Vzápětí všem polichotil. „Vidím, že jste publikum nejen elegantní, ale i nesmírně inteligentní.“

Zněly písně z posledního CD, úspěch měly Babylon či Milionář, cit pro gradaci ukázal mimo jiné v Mikymauzovi, kde poslední slova „lásku bych zrušil“ třikrát naléhavě zopakoval. Po křehce milostné Zatímco se koupeš pobavil diváky dětským popěvkem Lachtani. Největší ohlas snad sklidila skladba Fotbal, jen na začátku se ozval pískot, když ji Nohavica zahájil úryvkem hymny Baníku Ostrava. Salvy smíchu vyvolal verši Moje stará brečí / že nemám ho větší, aby o chvíli později všichni tiše naslouchali existenciální Kometě. Při slezském tanci Godula řádili těhotná maminka i seriózní pán v kvádru, nescházely ani zlidovělé Dokud se zpívá nebo Hlídač krav. Když pak dozpíval už bez nástroje poslední přídavek Anděl strážný, bylo jasné, že skončil výjimečný koncert výjimečné osobnosti.

 

(vkc)
Zdroj: Českobudějovické listy