Nohavica smutně i vesele zazpíval a výtěžek věnoval postiženým dětem
MF DNES – 23. 12. 1999

Pamfletem na českotěšínské poměry otevřel v úterý večer v Těšínském divadle v Českém Těšíně své vystoupení před domácím publikem písničkář Jaromír Nohavica. Hudebník a básník zazpívá a zahraje na svou helikonku a kytaru před vyprodaným hledištěm Těšínského divadla ještě dnes večer.

V nezvyklém prostředí, v němž byl cítit spíš odér voňavek než propocená trika folkových nadšenců z osmdesátých let, jeho písně jakoby dostávaly jiný rozměr. „Omlouvám se, že sedíme v tak důstojném prostředí,“ řekl, aby ihned svým Plebs blues nebo Dopisem panu prezidentovi nenechal nikoho na pochybách, že je pořád písničkářem, který zpívá o trápeních a smutcích, ale i radostech lidí, co „plavou spíš dole než nahoře“. Snad tyto písně zazpíval i proto, aby nechal zapomenout na poněkud jiný vzhled svých postarších fanoušků z dřívějších let, kteří spokojeně seděli v teple divadelního sálu, místy podpatky ťukali do taktu svých oblíbených písniček a vzpomínali na dávné hity, jakými třeba byly písně Pochod marodů nebo Zatímco se koupeš. Metropoli severu Moravy a Slezska, kde se písničkář narodil, poctil novou písní Ostrava černá, revize jízdenek. „Revize jízdenek, tak by se mohla jmenovat některá z mých dalších desek,“ zažertoval. A pak zpíval spíš veselou píseň, „protest song“ o horníkovi, který půl svého života obětoval práci v dolech, aby ji nakonec ztratil, stejně tak aby ztratil nakonec i obraz důlní věže, po které zůstalo pouze prázdné místo v zemi, protože se asi musela zbourat…

Na koncertu prozradil i své plány do budoucna, že chystá nové album s názvem Nad ránem, že jednou z nových písní bude například Každý si nese své břímě nebo To, co nemám, nemůžu ti dát. Nevyhnul se však ani lidové písni Ze všech nejkrásnější já milúvám, kterou zazpíval za doprovodu své helikonky, nebo vzpomínce na skutečnou ženu „v podchodu těšínského nádraží“, předobrazu Bláznivé Markéty. „Výtěžek z obou koncertů věnuji mentálně postiženým dětem ve Žlukově, pro které staví Slezská diakonie dílny,“ prozradil písničkář. Jeho dnešní vyprodaný koncert, který nepotřebuje publicitu, začíná v sedm hodin večer.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES