Nohavica v dešti rozezpíval nádvoří
MF DNES – 24. 8 .1998

Letošnímu desátému setkání folkových, folklorních a folkrockových hudebníků a jejich příznivců na hradě Buchlově i v jeho podhradí počasí příliš nepřálo. Přesto se o víkendu do Buchlovic a na blízký hrad Buchlov sjelo kolem dvou tisícovek návštěvníků festivalu Buchlovská svíca ’98. Hudební program zahájilo v pátek vystoupení skupiny Buty.

Vytrvalý déšť neodradil téměř sedm stovek fanoušků této kapely a desítky z nich dokonce strávily více než dvouhodinový koncert pohodové ostravské kapely tancem pod pódiem. Opravdovým hrdinou pátečního večera byl ovšem bubeník skupiny Buty Richard Kroček. Bubeník se koncem června těžce zranil při autonehodě a stále ještě se zcela nezotavil. Jen stěží se s berlemi a díky pomoci organizátorů dostal na pódium. „Samozřejmě pro mě bylo těžké koncert odehrát. Celý červenec jsem strávil na nemocniční posteli a skoro se nehýbal. Přesto kapela o náhradě za mne neuvažovala. Už po čtrnácti dnech bylo jasné, že brzo začnu zase vystupovat. V Buchlovicích jsme hráli teprve třetí koncert od té nehody,“ komentoval své pocity po vystoupení Richard Kroček. V sobotu se již od druhé hodiny odpoledne na parkovišti v buchlovském podhradí představily amatérské kapely Pass, Zatím nic, Veritas, Ahamay, Hrbovo blues a další. V kapli svaté Barbory slovenská písničkářka a folkloristka Zuzana Homolová zahrála drsné lidové balady se smutnými konci.

Vrcholem sobotního programu byla večerní přehlídka folkových a folklorních hudebníků na nádvoří hradu, které zaplnilo bezmála tisíc lidí. Hvězdy české folkové scény Zdeněk Vřešťál a Víťa Sázavský s hosty ze skupiny Rolling Stones Revival představili skladby jen málo se podobající jejich dřívějšímu repertoáru. Saxofon, trubka, latinskoamerická raggae a jazzová rytmika navodily na hradě příjemnou letní atmosféru. Folklorní soubor Lúčka si zase přizval pražskou folkovou kapelu Zrcadla a exotického, hudebně však nepříliš zajímavého kytaristu Alonzo Navase z Ekvádoru.

Po desáté hodině na pódium přišel oblíbený písničkář Jarek Nohavica se svými spoluhráči, kteří po několika skladbách scénu kvůli dešti opustili. Zbytek koncertu odehrál Nohavica sám se svou heligonkou a rozezpíval mnohdy již zlidovělými písněmi ze starších i novějších alb celé hradní nádvoří.

 

(stj)
Zdroj: Mladá fronta DNES