Nohavica v Náměšti zahrál 11 tisícům lidí
OLOMOUCKÝ DENÍK – 5.7.2009

Obří aplaus a stovky mobilů, jimiž si ho lidé fotili, přivítaly v sobotu po 23. hodině Jaromíra Nohavicu na festivalu Zahrada. Svůj téměř dvouhodinový recitál otevřel písní Příteli a amfiteátru, který zaplnilo rekordních 11 tisíc návštěvníků, zazpíval a zahrál 29 skladeb.

„Je to pro mě výjimečný koncert. Sepsal jsem si všechny písně, které umím zpaměti, a vyšlo mi jich sto dvacet tři,“ řekl v úvodu koncertu.
Jeho začátek bohužel poznamenal špatný zvuk, kdy písničkáři opakovaně nahoukávala kytara. Problémy s technikou ale řešil s humorem – zhudebnil je. „Hezky to vazbí, teď to sice nevazbí, ale já se zase tady neslyším,“ zpíval místo toho, aby zvukařům nadával.

Fanouškům dal mnohokrát prostor ke zpěvu. Hit střídal hit: Husita, Pravda a lež, Sarajevo, Když mě brali za vojáka, Těšínská, Zatímco se koupeš, Milionář, Kometa… V písni Jdou po mně jdou mávali diváci svými mobily do rytmu, aby se později pobavili popěvkem o vaječné kauze.

Po závěrečné Dokud se zpívá následovaly ještě přídavky Samuraj, Pochod marodů a Anděl strážný. Soudě podle reakcí tak festival vyvrcholil.
„Byl to pro mě vzpomínkový koncert, kdy jsem si prožil všechna ta léta, co pro vás zpívám,” rozloučil se s davem Nohavica.

Při koncertě ocenil hlavní pořadatele Zahrady Michala Konečného a jeho ženu Hanu.
“Jsme letití přátelé, tak si asi váží toho, co děláme. Beru to jako odměnu lidem, že festival funguje a on si to uvědomil. Řada lidí ho odepisovala ze žánru, že je někde jinde, a on není – tohle je jeho publikum,” reagoval Konečný.

(Na webu Olomouckého deníku najdete video a fotografie )

 

Václav Koblenc
Zdroj: Olomoucký deník