Nohavica v New Yorku přidal i árii z opery Cosi fan tutte
PRÁVO – 27.10.2008

Písničkář Jaromír Nohavica zakončil své anglicko-americké turné vystoupením v kulturním sále Slovenského kostela Svatého Jana Nepomuckého v New Yorku. Sobotní koncert navštívily téměř čtyři stovky krajanů – Čechů, Slováků i Poláků.
Vystoupení si v ničem nezadalo s bouřlivou atmosférou českých koncertů, snad ji i překonalo. Bavili se jak diváci, tak zpěvák. Sentimentální kouzlo večera umocnil stylový bufet – místo americké coca-coly a sendvičů se podávaly plzeňské pivo a další česká klasika: cigárko s hořčicí, tatranky a hašlerky.

Turné bez sponzorů a dotací

„Jsem rád, že jste tady. Jen díky vám, kteří jste dali peníze za vstupenky, jsme si my mohli zaplatit letadlo, hotel a tento sál. Takže děkuji,“ přivítal zpěvák hosty v narážce na to, že celé turné podnikl pouze na své náklady, bez sponzorů či dotací.
Publikum, tvořené převážně lidmi ve věku kolem 30 až 40 let, se spontánně rozezpívalo a roztleskalo do rytmu již při druhé písni, Těšínské. V rychlém tempu pak tři skladby s kytarou vždy střídaly tři vstupy s heligonkou.

Teskné balady střídány rytmickými skladbami

Stejně ostré byly i žánrové skoky – halasnou Ostravo střídala melancholická balada Když mě brali za vojáka, po posmutnělé písni Pane prezidente hřměl sálem za skandovaného aplausu Fotbal.Podobně jako při předchozích koncertech došlo jak na čtvrt století starou Kometu, tak na pochmurný song Já si to pamatuju z posledního alba Ikarus.

Mezi diváky byl také polský konzul

Na nostalgickou strunu zabrnkal Nohavica nečekaným zařazením lidovky Když jsem šel z Hradišťa, kterou s ním opět sborově odzpíval celý sál, Poláky (v publiku byl i polský generální konzul) zase potěšil Sarajevem zazpívaným v polštině.

Árie z opery Cosi fan tutte

Jaromír Nohavica se také pochlubil, že těsně před odletem na turné dokončil překlad Mozartovy opery Figarova svatba, a následně přidal bez mikrofonu krátkou árii z opery Cosi fan tutte, již před časem rovněž přebásnil do češtiny.

Představil také novinku inspirovanou právě končícím americkým pobytem – píseň o Las Vegas. Po závěrečném Andělu strážném diváci doprovodili Nohavicu do šatny aplausem vestoje.
Koncert v New Yorku byl desátým, který zpěvák v rámci turné absolvoval. Podle webu www.nohavica.cz, jenž průběh cesty dokumentuje články i fotografiemi, při tom nalétal 13 tisíc kilometrů. Jeho koncerty navštívilo přibližně 3500 lidí.

 

Martina Žáčková
Zdroj: Právo