Nohavica vyprodal Dům kultury
MF DNES – 2. 6. 2004

Liberec – Vstupenky na koncert zmizely z předprodeje rekordní rychlostí. Už první den byly pryč

Vyprodáno během prvního dne. Tak velký zájem projevili lidé o vstupenky na dnešní koncert ostravského písničkáře Jaromíra Nohavici, který začíná v 19.30 v libereckém Domě kultury. „Je to naprostý rekord. Po lístcích se jen zaprášilo. Tak dlouhá fronta na vstupenky tady nebyla už pěkně dlouho,“ uvedla za pořadatele Iva Plechatá z programového oddělení Domu kultury.

Naposledy byla přitom v Domě kultury taková poptávka po vystoupení bratří Nedvědů. „To krásně ilustruje, jak je sláva proměnlivá. Dneska by to už takový trhák zdaleka nebyl. Nohavica, to je ale stálice,“ pochvaluje si Plechatá.

Kytarista a zpěvák se objevil v Liberci už několikrát; před pár lety zde vystoupil spolu se skupinou Čechomor. „Tehdy jsem na tom koncertě byla. Jeli zrovna na šňůru a liberecké vystoupení bylo první v řadě. Na jevišti se objevil i písničkář Karel Plíhal,“ vzpomíná Božena Pokorná z Liberce. „Určitě půjdu i na tenhle koncert.“
Právě před místním Domem kultury vznikaly při poslední Nohavicově zastávce v Liberci některé záběry do dnes již kultovního snímku Rok ďábla – nejslavnější se stala scéna, kdy Karel Plíhal odmítá vylézt ze zaparkovaného auta a jít hrát.

Dnešní Nohavicův sólový recitál se bude opírat o loňskou desku Babylon, ale neměly by v něm chybět ani ryčné ostravské kuplety s heligonkou, starší písně z alb Mikymauzoleum či Divné století ani úplné novinky.
Písničkář nadto svou předem připravenou skladbu písní rád mění a často improvizuje podle nálady, jaká v sále zrovna vládne. Leckdy dokonce zabrousí i ke svým kolegům a do sálu pak v jeho podání zní třeba melodie z autorské dílny Karla Plíhala nebo Pavla Dobeše.

Poprvé se letos jedenapadesátiletý Nohavica proslavil v roce 1982, na festivalu Folkový kolotoč. „Duše mi začala světélkovat radostí nad tichým, pokorným prostorem, který jako by se vytvářel ne uvnitř písničkáře, ale kdesi kolem něho,“ vyjádřil to tehdejší moderátor večera, hudební kritik a publicista Jiří Černý.
Následovala dvě desetiletí, plná koncertů v bytech, klubech i na festivalech, několik výtečných alb a Nohavicova hvězda začala stoupat stále výš. Původně „obyčejný folkař“ je dnes uznávaným interpretem pro většinu posluchačů.
Při nedávném vyhlašování cen Akademie populární hudby Anděl 2003 se tak dostal do Síně slávy. Zvláštní společnost: spolu s ním je tam třeba Waldemar Matuška nebo Helena Vondráčková.

 

(jan)
Zdroj: Mladá fronta DNES