Nohavica zakončil ve Foru Karlín sérii 12 koncertů v Praze
CESKENOVINY.CZ – 28. 1. 2015

Koncertem v zaplněném Foru Karlín dnes Jaromír Nohavica ukončil sérii 12 vyprodaných koncertů v pražských klubech a divadlech. Oblíbený písničkář splnil slib daný při prvním vystoupení 17. ledna v holešovické La Fabrice, že každý koncert bude jiný. Populárního hudebníka doprovázel na akordeon a piano polský muzikant Robert Kuśmierski a dnes i hráč na rytmické nástroje Pavel Plánka

Posledních 150 vstupenek přidaných ke stání na poslední vystoupení rychle zmizelo. Ostatní koncerty byly vyprodány dlouho dopředu. „Vzhledem k prostoru tohoto sálu jsem záměrně zvolil rychlejší písně, aby se dalo i tancovat,“ uvedl Nohavica, který vystoupení zahájil skladbou Www.iDNES využívající titulky zpravodajských článků.

Zhruba dvouhodinový program byl opět sestaven ze známých písní i novinek. Tentokrát však nezazněl Pochod marodů věnovaný na předchozích koncertech Jiřímu Bartoškovi a Nohavica vynechal i novou skladbu Neodolatelná věnovanou Petru Hapkovi. Zazněly staré hity jako Kometa, Mikymauzoleum, Zítra ráno v pět nebo Dokud se zpívá.

Ostravský písničkář tradičně reagoval na náladu publika. Zatímco na prvním vystoupení pozdravil přítomné knihovnice skladbou Knihovník, nyní vyzval přítomné před starou písní Zatímco se koupeš, aby se chytli za ruce, přestože se třeba vůbec neznají. „Když se podaří milostná písnička, tak se neomrzí. Jako všechno …,“ konstatoval.

Společně s Kuśmierským pak na akordeony opět zahráli a zazpívali rozvernou skladbu Přivozka puť. Polský hudebník, který s Nohavicou vystoupil i v říjnu 2013 ve vyprodané pražské O2 areně, představil i své debutové sólové album. Nohavica na koncertu znovu vystřídal dvě kytary a pětistrunnou elektrickou baskytaru. Přecházel z vážných poloh, třeba v písni Mám jizvu na rtu, do odlehčenějších pasáží. „Polák z Varšavy s Ostravákem teď zahrají v Praze píseň Berlín,“ poznamenal.

V únoru zahraje Nohavica na sedmi koncertech v Brně. Předprodej vstupenek na všechny brněnské koncerty byl zahájen 19. ledna. První se uskuteční 15. února v Univerzitním kampusu.

Nohavica si během své kariéry zahrál s velkými orchestry, naplnil haly a napsal český text pro několik oper. Podle jeho písní vzniklo divadelní představení a zahrál si i ve filmech. Na dnešním koncertu připomněl, že plánuje otevřít v Ostravě klub Heligonka pro 120 lidí. „Přijeďte se do klubu podívat, i když vím, že je to problém. Z Ostravy do Prahy to pendolinem trvá tři a půl hodiny, ale z Prahy do Ostravy devět,“ žertoval.

 

Autor: ČTK
Zdroj: magazin.ceskenoviny.cz