Nohavica zpíval v Bruselu o Babylóně
ČTK – 3.12. 2006

Brusel – Jaromír Nohavica si není úplně jist, zda Evropská unie vždy kráčí těmi správnými cestami, ale to mu nebránilo, aby v sobotu večer v Bruselu svým prvním vystoupením v belgické metropoli nepotěšil stovky nadšených Čechů, Slováků a Poláků. Během koncertu také nahrával písničky pro své album, které vydá na přelomu roku na internetu.

Všichni se mě ptají, jak si mi tu líbí, jakoby chtěli odpustek, žertoval s diváky Nohavica, který navštívil Brusel poprvé. Tak zazpívám píseň Babylon, řekl.

Jsem rád, že je Evropa otevřená, jsem rád, že po ní mohu cestovat, ale bojím se, že k cíli vedou různé cesty, a nevím, jestli jsou všechny správné, poznamenal v rozhovoru před koncertem. Ale nechci svou skepsi k EU rozvádět, protože jsem v náladě „předkoncertové a předvánoční“, dodal.

Během vystoupení pak dovedl k nadšení publikum, které bylo tak či onak většinou spojeno s unií – od diplomatů přes úředníky až po eurokomisaře Vladimíra Špidlu. „Jsem rád, že mohu zazpívat svému česko-slovensko-polskému bermudskému trojúhelníku, lidem z mého regionu, kteří tady žijí a pracují“, řekl třiapadesátiletý Nohavica, který zaplnil prestižní sál v bruselském Flagey.

Ale publikum se ani v Bruselu zřejmě příliš nelišilo od jiných koncertů. Podle Nohavici jako všude jinde i v Bruselu zpívají spolu hlavně lidé vzadu a ne přední „protekční“ řady.

Krajanům z „bermudského trojúhelníku“ zahrál Nohavica s kytarou různorodý výběr od písní nejen o Babylónu, ale i o Sarajevu či Jeruzalémě. V hip hopové verzi zahrál Milionáře a zakončil Jeřabinami Karla Kryla, při nichž se doprovázel na heligonku.

V sále s výbornou akustikou také nahrával několik písní pro své „pálené“ album, které stejně jako loni výběr Praha pálená dá posluchačům zdarma na přelomu roku na své webové stránce. Jsou na něm písničky z koncertů, které se neobjevily na jeho řadových albech. V Bruselu na něj nahrál Dialog u televizoru Vladimíra Vysockého s textem Milana Dvořáka.

 

Zdroj: ČTK