Ostravský kostel ovládlo duchovno. Zpíval Nohavica
IDNES – 13.12.2010

Předvánoční atmosféra zavládla v nedělí v ostravském kostele Sv. Ducha. Skladatel a písničkář Jaromír Nohavica s flétnistkou, houslistkou s akordenistkou zde představil přes dvě desítky skladeb. Výtěžek benefičního představení šel na kostel.

Jestli jsi, tak se mi ozvi, Prošel jsem hlubokým lesem, Jako jelen, když vodu chce pít. V tomto pořadí postupně píseň za písní v kostele rostla slavnostní nálada.

Největší odezvu u publika získaly skladby Ostravo, Ježíšek, Sarajevo, Převez mě příteli na druhý břeh, které sklidily nejen dlouhý potlesk, ale asi pět stovek posluchačů si je spontánně pobrukovalo. Píseň V moři je místa dost už zpíval nahlas celý kostel.

Od třetí písně se k němu připojili postupně další spoluhráči. Kromě akordeonisty Roberta Kulmierského (správně Kuśmierského – oprava webmastera) také flétnistka (správně klarinetistka – oprava webmastera)Pavla Kovalová a houslistka Veronika Linhartová. Zejména její housle řadu písní zušlechtily do komornější atmosféry. „Je to naše premiéra a zároveň derniéra. Hrajeme spolu vůbec poprvé, teprve dnes odpoledne jsme se poprvé sešli,“ uvedl Jarek Nohavica před koncertem.

„Koncert je výjimečný v tom, že tento typ koncertů dělám opravdu velmi zřídka. Líbí se mi, že se jedná skutečně o benefiční koncert se vším všudy. Všichni jsme tady přijeli, mí spoluhráči i technici, a úplně zadarmo tady zahrajeme. Lidé, kteří tady dnes přijdou darují kostelu peníze, si za odměnu poslechnou naše písně. A všechny peníze pan farář dává na tento kostel, to se mi velmi libí. Tak to má být,“ zdůraznil písničkář.

Záměr uskutečnit benefiční koncert přitom vznikl před třemi roky během Nohavicovy návštěvy Shopping parku. V kostelech sice již hrál, ale zatím nikdy s tak specifickým repertoárem.

 

Martin Jiroušek
Foto: Adolf Horsinka
Zdroj: IDNES.CZ