Jaromír Nohavica: I moji Pražané mi rozumějí
NOVINKY.CZ – 16.2.2009

Album Ikarus od Jaromíra Nohavici se stalo nejprodávanější Deskou roku 2008. „Těší o to víc, že to není cena, kterou rozdává nějaká komise, ale lidi tím, že si tu desku koupí,“ řekl v rozhovoru Nohavica, který se připravuje na premiéru Mozartovy Figarovy svatby v Divadle Antonína Dvořáka, kde poprvé zazní české libreto.

Vaše album Ikarus se stalo nejprodávanější Deskou roku 2008. Prodalo se ho téměř 35 tisíc kusů. Ptát se, jestli vás to těší, je asi zbytečné.

Těší o to víc, že to není cena, kterou rozdává nějaká komise, ale lidi tím, že si tu desku koupí. Jsou to takové volby nohama, prostě oni jdou do obchodu a desku si za svoje peníze koupí, takže je to takové spravedlivé kritérium. Navíc mě těší, že to s naším trhem není tak prohnilé, jestliže si můžu vydat desku bez marketingových kouzel a reklam, z písniček, které jsem si napsal pro sebe a pro své nejbližší.

Kromě toho vás čeká další událost – premiéra vámi přeložené Mozartovy Figarovy svatby v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě…

Premiéra bude 8. března v Divadle Antonína Dvořáka. Moc se těším, až si sednu do čtvrté řady a poprvé mi zazní Figarka česky v mém překladu.

Pro ostravskou operu jste přeložil už Mozartovy opery Cosi fan tutte a Dona Giovanniho, který bude v rámci festivalu Opera 2009 uveden v neděli 22. února v pražském Stavovském divadle. V čem byla práce na Figarce odlišná?

Bylo to těžší v tom, že to bylo už třetí setkání s Mozartem. Když jsem překládal Cosi fan tutte, tak jsem si připadal takový lehký, vzdušný, plný slov, u Giovanniho už to bylo horší, cítil jsem se svázaný větší zodpovědností a slov, kterých se dalo použít, bylo méně.
Figarka je navíc konverzační záležitost, což je pro libretistu dvojnásobně těžké, a pak, když se dvakrát zadaří, všichni očekávají, že to vyjde i potřetí. Takže člověk sedí jako na trní a obrací každé slovo pětkrát, aby to nezkazil. To očekávání strašně zavazuje. Jinak to byla velká radost, stejně jako při práci na předchozích dvou titulech. Ale tím s Mozartem končím.

Takže libretista Nohavica se vrací k Nohavicovi písničkáři. Kdy vyjde nová deska?

Všechny své přátele zvu do pražské Lucerny, kde po Velikonocích budu mít tři koncerty 14., 15. a 16. dubna. Koncerty se budou natáčet, a pokud se vše podaří, vznikne DVD a CD Jarek Nohavica v Lucerně, které vyjde v červnu. Bude to taková pražská sestra ostravského Doma. Na rozdíl od industriální ostravské Karoliny z ní bude cítit secesní duch Lucerny, vyberu i divadelnější repertoár, možná víc intelektuálský, komornější.
To, co jsem nezahrál v Karolině, zahraju v Lucerně a samozřejmě tam bude i pár nových písniček pro mé Pražany, kteří mi taky rozumějí. A na Vánoce by to mohlo vyjít jako komplet Jarek Doma / Jarek v Lucerně.

 

Radmila Hrdinová,Právo
Zdroj: Novinky.cz