SP – Cesty 5

  Panton, 1985  (SP)

  1. Kejklíři   /3:55
  2. Bláznivá Markéta  /2:15
  3. Zatímco se koupeš   /2:53
  4. Divoké koně   /3:45

 

Celkový čas: 14:38

Katalogové číslo: 8133 0185ee Datum vydání: 1985 (vyšlo jako SP)
Hudba a text: Jaromír Nohavica
Hraje a zpívá: Jaromír Nohavica

Nahráno živě s publikem v OKD Na Petynce.
Spolupráce na realizaci a sleeve-note © Michal Konečný, 1985
Cover © Vlasta Srbová, 1985

℗ 1985 Panton, vydavatelství Českého hudebního fondu, Říční 12, 118 39 Praha 1
Vytiskla tiskárna Panton, Strážní 14, Praha 3

Když se písničkář po roce vystupování ocitne na nejvyšších příčkách obliby publika, mívá na tom někdy podíl náhoda a štěstí. U Jaromíra Nohavici to byla zkušenost profesionálního textaře, objevnost muzikanta a především upřímnost osobností.

Zvláštni kouzlo osobní výpovědi střídá humor někdy uličnický, jindy ostře satirický. Při každém jeho koncertu máte pocit, jako když právě teď k vám přišel někdo blízký a neočekávaný na návštěvu. S nim přicházejí Vysockij. Okudžava. Bezruč. Nohavica překladatel přebásňuje nejen slova a poetiku, ale hlavně smysl. Nohavica interpret vás přinutí pochopit hloubky literatury opotřebované povinnou školní četbou.

Písničky vybrané na tuto desku jsou všechny z Nohavicovy autorské dílny. Je to nepatrný vzorek z té zvláštně pestré mozaiky poetického zrcadleni myšlenek, pocitů, lásek, nadějí i zklamání. Svou Iyrikou se nevzdalují reálnému obrazu světa, jsou uprostřed něho, hrají a cinkají či zvoní na poplach. Věcem známým a nevšedním vtiskuje pisničkář (netroufám si říci básník, protože ono prosté písničkář tady znamená mnohem víc) novou dimenzi – osmou barvu duhy. Staví lyrické katedrály na pevných myšlenkových základech.

Muzika není, jak je někdy u folkových zpěváků zvykem, trochu přebytečným doplňkem, ale je rovnocenným partnerem, je sama o sobě poezií.
Je zpěvná v hluboké pokoře před folklórem, je prostá zákrutů a naaranžování, dává se bez nabízeni těm, kterým je určena a hlediště se často proměňuje ve velký. Nohavicův sbor.

Michal Konečný, 1985

 

SP/EP

LP/CD